Ždánov

Témata

Po stopách hejtmana Jana aneb Noční prohlídky na hradu Kašperk

Na severozápadním výběžku hory Ždánov se majestátně tyčí nejvýše položený královský hrad v Čechách – Kašperk. Pro návštěvníky je v těchto dnech připraveno zajímavé zpestření.

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. Řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Přes Nebe a Peklo na Ždánov

Vycházkový okruh přes hájenku Nebe, kolem vrchu Chlum do bývalé osady Ždánov, přes Kavrlík zpět do Kašperských Hor. Cestou výhledy na město a šumavské vrcholy.

Podzimní výlet na pohádkový Kašperk

Na strmém výběžku Ždánovské hory se vypíná masívní hrad Kašperk. Od svého vzniku roku 1356 pomyslně sleduje dění v nedalekých Kašperských Horách na Klatovsku. Zašátrejte v paměti, ve které pohádce jste ho mohli zahlédnout.

Vrch Ždánov na Šumavě

Zalesněná hora Ždánov leží jižně od Nezdic a je součástí Javornické hornatiny. Její hřbet je v délce 300 metrů téměř vodorovný, nejvyšší bod má nadmořskou výšku 1064 m.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Zapomenuté šumavské vesničky – Věštín

V malebné krajině s překrásným výhledem nejen na šumavské vrcholy Sedlo, Ždánov a Javorník, ale i do vnitrozemí k hradu Rabí, leží vesnička Věštín, která měla v dávné minulosti sehrávat významnou úlohu při ochraně české země.

Zapomenuté šumavské vesničky – Ostružno

Pod ochranou hory Ždánov (1064 m. N. M.) se nachází jedno z nejpůvabnějších míst Šumavy, odkud je překrásný a nepopsatelný výhled hluboko do vnitrozemí. Výjimečnost této lokality si uvědomovali i lidé v dávné minulosti.