Okres Kutná Hora

Středověký kamenný most v obci Kamenné Mosty

Obec Kamenné Mosty je součásti Žleb a byla pojmenována právě po starobylém kamenném mostu přes říčku. Most má tři oblouky a je dvakrát zakřivený. Postaven byl nejspíše ve 14. století.

Tipy na víkend: Oslavte svatého Martina, pochutnejte si na sladkém

Víkendu tentokrát vévodí sobotní svátek svatého Martina, jemuž je zasvěcena spousta akcí po celé republice. Víno a husí speciality ochutnáte třeba v Kutné Hoře, na hradu Radyně nebo ve Vizovicích. Vyrazit můžete i na festival dortů v hlavním městě nebo na výstavu minerálů v Olomouci.

Kamenný kruh u Kutné Hory

Mohutný třímetrový menhir s kamenným kruhem stojí nad Kutnou Horou v části Kaňk od roku 2012.

Vodní nádrž Vrchlice u Kutné Hory

Vodní nádrž Vrchlice je vodárenská nádrž na říčce Vrchlici, sloužící především jako zdroj pitné a užitkové vody pro Kutnohorsko a Čáslavsko.

Největší tuzemská kostnice je v Brně, nejmorbidnější v Sedlci u Kutné Hory

Desítky tisíc dlouhých kostí, tisíce lebek. Jsme v kostnici, kde probíhá takzvaný druhý pohřeb. Na našem území je jich přístupných několik, většinou jde o kosterní pozůstatky po epidemiích, zejména morových, ale i o oběti válek. Největší je brněnská, kde je asi 50 tisíc pohřbených.

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Muzeum modelové železnice Křetín

Železniční modelové kolejiště umístěné v podkroví rodinného domku, které představuje jednokolejnou hlavní trať překonávající rozvodí mezi dvěma dominantními toky – Čeřankou a Málou a spojuje dva významné železniční uzly – Chudín a Malešov a místní tratě v podhorské krajině.

Zámecké náměstí s empírovými domy a mariánským sloupem ve Žlebech

Volně stojící empírové domy (čp. 119 a čp. 120) z 19. století jsou chloubou Zámeckého náměstí ve Žlebech. Na náměstí je také budova bývalé radnice (čp. 12), což je jednopatrová budova z roku 1881 s novogotickou fasádou.

Kostel Narození Panny Marie ve Žlebech

Renesanční orientovaná stavba kostela pochází z roku 1540, poté byla v 19. století upravovaná. Kostel nechal postavit majitel zdejšího panství Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Vybudoval také zvonici na protějším vrchu na druhém břehu řeky Doubravy. Pro zvonici obstaral dva zvony, Marka a Marii.

Kostel sv. Maří Magdalény v Lázních Bohdaneč

Kostel sv. Maří Magdalény postavil počátkem 18. století stavitel František Jedlička podle návrhu architekta Tomáše Haffeneckera z Prahy. Kostel i jeho interiéry jsou barokní.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.