Smrk

Vysoký smrk pod Favoritem

Vysoký smrk pod Favoritem je památný strom Smrk ztepilý, který roste v blízkosti kamenného kříže cca 150 m západně od zámečku Favorit.

Smrk Troják u Plzně

Solitérní smrk ztepilý najdete v lese Lány na Sigmondově naučné stezce nedaleko Plzně. Kmen stromu se cca 2,5 m nad zemí rozděluje na tři přímé kmeny. Od roku 1987 je Troják chráněn jako památný strom.

Vyhlídka Triangl - Poustevníkův kámen nad Hejnicemi

Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela. Uvidíte také Jizerské hory s nejvyšší horou Smrk, dále Paličník, Smědavskou horu, Frýdlantské cimbuří a Ořešník.

Vrchol Smrk - nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Smrk - nejvyšší hora Rychlebských hor

S nadmořskou výškou 1127 metrů je Smrk nejvyšší v Rychlebských horách. Nachází se 5 km severozápadně od Ramzovského sedla. Vrchol hory je zalesněn smrkem, nachází se zde vrchoviště Malení s typickou rašelinnou vegetací.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. M.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Vrchol Smrk - dominanta Beskyd

Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.

Tipy na víkend: Vystoupejte na Smrk, poslechněte si známé filmové melodie

Fanouškům filmů a jejich hudebního pozadí udělá o víkendu radost výlet do Kroměříže, kde se uskuteční koncert zaměřený právě na populární filmové skladby. Výletníky čekají další výzvy, jak pěší, tak na kolech. Doslova vychutnat si mohou volný čas také příznivci dobrého vína - o vinařské akce totiž nebude nouze.

Jedna z nejkrásnější cest v Jizerských horách vede z Hejnic na Bukovec

Možná znáte hezčí místa, mně se líbí tahle cesta. Jizerské hory kromě výstupu na Smrk nenabízejí dramatické převýšení, přesto je jejich krása v létě i zimě naprosto jedinečná. K jihu, do Čech, se svažují celkem mírně, na severní straně končí vysokými kamenitými stráněmi.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Bučací vodopád v Beskydech

Krásný beskydský vodopád leží na Bučacím potoce na severní straně hory Smrk, potok se vlévá zleva do Ostravice. Bučací potok protéká Ostravicí, která je nejbližším výchozím místem k vodopádu.

Krajina pod Smrkem – zapomenutá varta pěšáků i cyklistů

Jizerské hory na severu jsou zapomenutou vartou. Otevřít kraj pro cyklisty i pěšáky se snaží Klub českých turistů za podpory úřadu Nového Města pod Smrkem. Vedle nabídky cyklistické sítě singltreku pořádají turisté každoročně třídenní mezinárodní putování a první červnovou sobotu výstup na Smrk.