Hrady a zámky v oblasti Olomoucký kraj

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km.

Kostel Nejsvětější Trojice v Plumlově

Kostel pochází ze 16. století. V ohradní zdi kostela byly nalezeny zazděné dvě dělové koule a pískovcová desta, jež oznamuje, že právě z tohoto místa vedla roku 1643 švédská vojska útok na městečko a zámek.

Zámek v Přerově nad Labem

Přerovský zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako nové správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Dnes zachovaná dvoukřídlá dvoupatrová budova s věží je zdobena bohatou renesanční sgrafitovou výzdobou.

Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně

Jako sídlo si Kleinové vybrali jeden z objektů zdejší zbrojovky, který byl přestavěn na zámek. V protější stráni pak vystavěli Mauzoleum. Architektonicky cenný objekt dnes stojí na okraji parku, blízko silnice 1/44.

Rybník Kocián v Loučné nad Desnou - sportovní rybolov

Rybník Kocián se nachází v centru obce, přibližně 300 metrů od Loučenského zámku a na jeho břehu stojí od roku 2002 krásná stylová restaurace Rybářská bašta sloužící také pro hosty provozující sportovní rybolov.

Zámecký park v Loučné nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem, který je na rozdíl od zámku přístupný veřejnosti.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Zámek Loučná nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem. Zámek je veřejnosti nepřístupný, park je zpřístupněn volně.

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Renesanční zámek z roku 1596 s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina v poslední čtvrtině 16. století jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří.

Z chátrajícího moravského Šternberku vzniklo luxusní romantické sídlo

Donedávna se říkalo Český a Moravský Šternberk, to aby se hrady založené stejným majitelem odlišily. Z moravského zůstal jen Šternberk, objekt půvabný, sbírek plný. Přesto bývá jeho přestavba některými odborníky označována za necitlivou, ale návštěvníkům se líbí jak hrad, tak i přilehlý park.

Zámek v Dlouhé Loučce a zámecký park

Zámek v obci Dlouhá Loučka v Olomouckém kraji již dlouho není ozdobou obce a vstup do budovy je zakázán. O poznání lépe je na tom zámecký park, který je atraktivním místem, kam místní přicházejí nejen za odpočinkem, ale i za zábavou.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si ozdoby, vyrazte na snowboard nebo brusle

Pomalu nastává vánoční období, proto přišel čas vyrobit si třeba ozdobičky na stromek. S dětmi si je můžete vytvořit například v liberecké iQlandii netradiční 3D technologií, nebo na zámku ve Ždáru nad Sázavou. V Olomouci můžete vytáhnout brusle a vydat se na veřejné kluziště, v Praze můžete překvapivě vyrazit na snowboard.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.