Hrady v oblasti Olomoucký kraj

Hrad Šternberk zve na adventní povídání

Možnost, jak si příjemně zpestřit adventní soboty, nabízí lidem hrad ve Šternberku na Olomoucku. Láká na speciální prohlídky, při nichž průvodci zahrnují návštěvníky zajímavými informacemi o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, ale i třeba o tom, co měla na štědrovečerní večeři šlechta a co prostý lid.

Restaurátoři se představí na hradě ve Šternberku

Ti, kdo se chtějí dozvědět něco o tom, jak se renovuje historický hradní mobiliář, si přijdou na své v sobotu na hradě ve Šternberku. Chystají tu komentované prohlídky s restaurátory.

Bývalý hrad Frýdberk v Žulové

Nejvýznamnější památkou ve městě Žulová je zbytek gotického slezského hradu Frýdberk. Z hradu zbyl pouze bergfrit, který byl využita jako věž kostela.

Jiřího Tunkla, krutého pána na Brníčku, utloukli v Šumperku jeho poddaní

Z rozlehlého hradu Brníčko ležícího mezi Zábřehem a Šumperkem zbylo jen pár romantických ruin na vrcholu vysokého kopce. Patřil moravskému rodu Tunklů, se stříbrnou rybou na modrem poli v erbu. Hrad byl založen poměrně pozdě, uvádí se rok 1350.

Helfštýn je připraven na tradiční výšlap turistů

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se chystá na tradiční příval návštěvníků, kteří sem vyrážejí už od roku 1977 vždy první lednovou sobotu na novoroční výstup. Loni jich sem dorazily rekordní bezmála čtyři tisíce.

Hrady na podzim neusínají

O historické památky mají zase o něco více zájem tuzemští návštěvníci. Kasteláni nejnavštěvovanějších hradů v Olomouckém kraji jsou se sezonou spokojeni a brány nezavírají.

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na řadu historických akcí. Zhlédněte šermířské a rytířské souboje, pokochejte se vystoupením kejklířů. Navštívit můžete třeba slavnosti ve Slaném, hrad Hazmburk či hrad Sovinec. V sobotu se také poprvé vypraví na cestu parní vlaky z Tovačova, kterými se můžete svézt.

Helfštýn bude v sezóně otevřený jen část týdne. Důvodem je rekonstrukce

Hrad Helfštýn, který patří mezi nejvíce navštěvované historické objekty v Olomouckém kraji, bude mít až do konce příštího roku omezenu návštěvní dobu.

Turisté si vyšlápnou na Helfštýn

Brány středověkého hradu Helfštýn u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku se mimořádně otevřou první lednovou sobotu, a to pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si středověké hračky, zabruslete si na kluzišti

Neseďte o prodlouženém víkendu doma a zajeďte si s dětmi třeba na hrad Radyně, kde vám představí středověké techniky výroby hraček. Od pátku si v Teplicích můžete zabruslit na ledovém kluzišti. V jesenických lázních Velké Losiny na ratolesti i rodiče čekají dva dny plné saunování a animací.

Tipy na víkend: Oslavte svatého Martina, pochutnejte si na sladkém

Víkendu tentokrát vévodí sobotní svátek svatého Martina, jemuž je zasvěcena spousta akcí po celé republice. Víno a husí speciality ochutnáte třeba v Kutné Hoře, na hradu Radyně nebo ve Vizovicích. Vyrazit můžete i na festival dortů v hlavním městě nebo na výstavu minerálů v Olomouci.

Zřícenina hradu Otaslavice

Původně zde stály dva hrady, zachovala se pouze polovina strážní věže horního hradu s erbem rodu Žalkovských, která jako nepřehlédnutelné torzo tvoří již od 15. století dominantu obce Otaslavice.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.