Pardubický kraj

Unikátní hradby a rodná světnička slavného skladatele ve věži kostela zvou opět do Poličky

Unikátní hradební opevnění v Poličce bude od soboty opět přístupné veřejnosti. Navštívit můžete rodnou světničku slavného hudebního skladatele ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36 metrů nad zemí nebo městské hradby v délce 1220 metrů obepínající celé historické jádro města.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

Na Kunětické hoře, Rumburakově hradu, je zakopán poklad opatovických mnichů

Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.

Textilní Oustí – stálá expozice v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí

Nová stálá expozice se snaží připomenout významnou textilní tradici v Ústí nad Orlicí. Zájemci se zde mohou seznámit s historií textilu od dob cechů, přes tovární výrobu až po zánik některých podniků.

Neratovský kostel přestál ránu z panzerfaustu i demoliční výměry

Rána z pancéřové pěsti ruského vojáka na konci války poslala kdysi významné poutní místo v Neratově do pekel. Plameny pohltily nádhernou církevní stavbu uprostřed lesů v hlubokém údolí Orlických hor. Krovy se zřítily, zdi praskaly.

Hrad Svojanov se otevře i pro nevidomé a neslyšící

Tablety, speciální zvukový naváděcí systém nebo bronzový model hradu. I tak chce správa hradu Svojanov na Svitavsku od víkendu zpříjemnit a vlastně umožnit návštěvu historického objektu lidem se zrakovým nebo sluchovým postižením.

Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí

Divadlo vybudované předním českým architektem Kamilem Roškotem v letech 1935-1936 ve funkcionalistickém stylu bylo velmi populární v době první republiky. Divadlo je stále funkční a je možné ho v rámci představení navštívit.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte přehlídku loutkových divadel nebo maškarní

K víkendům patří pohádky. A proč troškařit, když v Brně jich můžete zhlédnout hned šest, a to v rámci přehlídky loutkových divadel. Vyrazit ale můžete také na nějaký maškarní bál, v Praze se můžete zblízka seznámit s vietnamskou kulturou nebo se nechat s dětmi poučit o ochraně přírody. A až dostanete chuť na něco dobrého, navštivte Perníkovou chaloupku u Pardubic a oslavte s Ježibabou její narozeniny.

Tipy na víkend: Nahlédněte pod ruku sklářům, navštivte festival ginu

Poslední únorový víkend nabízí jednak gastronomické akce spojené s masopustem, ale také například festival ginu. Ten se uskuteční v Praze a kromě degustací se mohou návštěvníci těšit i na vzdělávací semináře. Pokud se chcete dozvědět něco více o sklářském řemeslu, nenechte si ujít den otevřených dveří ve sklárnách v Květné. Vyrazit ale můžete také na sportovně zaměřené akce.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do strašidelného zámku, vyzkoušejte historická řemesla

Období masopustu eskaluje, akce spojené s tímto obyčejem se uskuteční například v Praze, v Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji. Pokud vás ovšem láká něco zcela jiného, navštivte třeba zámek Chvaly na strašidelnou prohlídkou s upíří tematikou. Nebo se vydejte do Nové Vsi v Karlovarském kraji a vyzkoušejte si historická řemesla.

Jarošovský pivovar – bílá pěna, láhev orosená

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. Se do Jarošova u Uherského Hradiště vrátila v roce 2015. Pivo pivovar vyrábí prostřednictvím moderní nerezové technologie za použití typických klasických výrobních postupů českého piva, které má doma i ve světě velkou oblibu.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Rócafé Litomyšl

Muzejní kavárna zaměřená na raw stravu, tedy živou stravu bez tepelné úpravy, se nachází přímo v centru města Litomyšl. Zákazníci si mohou přijít pochutnat mimo jiné na čerstvě lisované šťávě, nepečených dortech, domácích nanucích a samozřejmě na špičkové jednodruhové kávě.

Muzejní kavárna Rócafé v Regionálním muzeu Litomyšl

Navštivte svým způsobem unikátní kavárnu, umístěnou přímo v muzeu, která společně s expozicemi, zaslouží pozornost každého návštěvníka.