Pardubický kraj

Přírodní rezervace Střemošická stráň

Rezervace na opukové stráni nad obcí Střemošice byla vyhlášena byla v roce 1990.

Střemošická stráň - geologický zlom

Lokalita zahrnuje strmý čelní svah kuesty vraclavské antiklinály a část mírného týlového svahu z deskovitě až lavicovitě rozpadavých písčitých a spongilitických slínovců až jemnozrnných vápnitých pískovců (opuky) jizerského souvrství (střední až svrchní turon).

Naučná stezka Otokara Březiny

Naučná stezka, která nese jméno básníka Otokara Březiny, prochází oblastí mezi Počátkami a Jaroměřicemi nad Rokytnou na Českomoravské vrchovině.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradu

Kaple stojí nad městem Letohrad na výšině zvané Kopeček a byla vystavěná v letech 1734 - 1736. Kaple má půdorys pětiúhelníku - dle pěti hvězd kolem světcovy hlavy.

Křížový kámen nazývaný Pytlácký u Zubří

Křížový kámen nazývaný „Pytlácký“ se nachází v lese vymezeném obcemi Zubří, Koníkov a Vojtěchov v lokalitě zvané U Pytláka v okrese Žďár nad Sázavou. Dle legendy připomíná nešťastnou násilnou událost z roku 1569, která se bezprostředně vztahuje k dané lokalitě.

Grand Pardubice

Funkcionalistická budova významného architekta Josefa Gočára, v níž byl jako první host přes noc ubytován prezident TGM (30. května 1931).

Duny u Sváravy

Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.

Přesyp u Malolánského

Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.

Semínský přesyp u Přelouče - zbytek duny na náměstí

Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.

Vesecký kopec – vrchol písečné duny

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.

Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou

Železniční muzeum je instalováno v železničním domě na nádraží v Cerekvici nad Loučnou. Jeho návštěva je možná po telefonické dohodě se správcem sbírky.

Rodný domek Prokopa Diviše v Žamberku

Na okraji malebného města Žamberk najdete lidový roubeným domek – rodnou chalupu Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Rodný domek patří pod správu žamberského muzea.

Kam o víkendu s dětmi: Na husitskou bitvu, na turnaj v lukostřelbě

Víkendové akce pro rodiny s dětmi se tento týden nesou především v historickém duchu. Na hradech se můžete za řinčení mečů přenést do středověku. Na pražském Vítkově se uskuteční rekonstrukce husitské bitvy, na hrad Buchlov dorazí kováři a ve Slezských Rudolticích se můžete zapojit do lukostřeleckého turnaje. Navštívit můžete i skanzeny, kde se uskuteční akce spojené s lidovými řemesly.

V Poličce se vrátí zpátky do časů, kdy ve věži kostela žila rodina Martinů

Po vystoupání bezmála dvou set schodů do výšky 36 metrů nad zemí přímo do věže kostela sv. Jakuba v Poličce mají návštěvníci jedinečnou příležitost užít si kostýmovou prohlídku, na které vás přivítají členové rodiny Martinů.