Pardubický kraj

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Dudychova jeskyně v Boru u Skutče

Nejznámější z pseudokrasových jeskyní v Přírodní rezervace Maštale se nachází nedaleko obce Bor u Skutče, téměř nadohled od Toulovcových Maštalí. Jedná se o rozšířenou průrvu ve skále asi 20 m vysokou, kterou lze vylézt až na vrchol skály.

Kamenné růže u Nedvězí na Kokořínsku

Kamenné růže nedaleko městečka Dubá na Kokořínsku jsou přírodní zajímavost, kterou tvoří pískovcové skalní útvary s železitými krystaly. Nad Uhlířským dolem v okolí Beránkova pole je možné si takové skalní útvary prohlédnout.

Stezka pravěkých fosilií nad obcí Stolany

Pokud rádi objevujete skrytá místa v přírodě, tak vaší pozornosti by neměla ujít poznávací stezka dokumentující výskyt pravěkých zkamenilých fosílií. Stezka se nachází pět kilometrů jihozápadním směrem od Chrudimského vlakového a autobusového nádraží v písčítem lomu nad obcí Stolany.

Zapadlý kostel v Lukové se stal mekkou turistů

Do zapadlého kostela v Lukové na severním Plzeňsku míří tisíce lidí ročně. Původně zchátralá památka se stala turistickou mekkou díky sochám věřících, které do lavic posadil umělec Jakub Hadrava. Návštěvníci z různých koutů světa už na záchranu chrámu přispěli více než 1,5 milionu korun.

Do Moravské Třebové na jeden z nejcennějších renesančních zámků ve střední Evropě

Z nádraží v České Třebové vyráží motoráček pomalou jízdou do Moravské Třebové. Vjíždíme do Hřebečska, německy Schönhengstgau, což je zaniklá jazyková enkláva rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy. Více než Hřebečsko se používal název Svitavský jazykový ostrov. Cíl cesty - již zmíněná Moravská Třebová.

Kolostezky – lesní cyklo okruhy na Choceňsku

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Vodní naučná stezka ve Veselí

Naučná vodní stezka kolem Veselského rybníka ukazuje, jak je voda v krajině důležitá.

Na procházce (nejen) loutkářskou Chrudimí

Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.

Kostel svatého Václava v Dolním Čepí

Unikátní kostel svatého Václava v malé vesničce je vystavěn ještě v čistě románském slohu, s hranolovým kněžištěm, ukončeným půlkruhovou apsidou.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Nejdelší visutý most pro pěší na světě se otevírá veřejnosti

V pátek 13. května se v areálu Dolní Morava otevírá nejdelší visutá lávka pro pěší na světě. Je dlouhá 721 metrů, jak napovídá i její název Sky Bridge 721. První odvážlivci se po jednosměrném mostě projdou v 10 hodin dopoledne, zpět k nástupnímu místu je přivede naučná stezka věnovaná místní přírodě a historii.

Cyklostezka z Lanškrouna do Sázavy

Cyklostezka Lanškroun – Sázava je dlouhá přibližně 1,5 km a její výhodou je to, že cyklistům i pěším poskytuje bezpečnou cestu, která je navíc i osvětlená.

Cyklostezka z Poličky k Masokombinátu

Cyklostezka měřící 2 km byla dokončena v roce 2021. Vede od Starohradské ulice v Poličce k místnímu Masokombinátu.