Rabí

Jedna z nejkrásnějších středověkých sakrálních staveb na jihozápadě Čech ukrývá tajemství

Nedaleko Sušice, v sousedství hradu Rabí se nachází obec Nezamyslice, která se může pochlubit opravdovým skvostem – kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Bývalý vápencový lom v Rabí

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě sloužil od středověku k těžbě vápence. Vápno se tu pak vypalovalo v primitivních pecích a jamách. Okolí lomu nabízí nádherné výhledy, vstup do lomu je na vlastní nebezpečí.

Šumavské trojhradí Rabí, Kašperk a Velhartice se snaží o zvýšení návštěvnosti regionu

Projekt začal v roce 2011 a od té doby se neustále rozvíjí. Cílem je zvýšit návštěvnost v regionu a zdržet tu návštěvníky nejen k prohlídkám hradů, které mají rozhodně co nabídnout, ale i dalšími akcemi. Trojhradí je mezi sebou vzdálené na zhruba dvaceti kilometrech.

Šumavské trojhradí Rabí, Kašperk a Velhartice se snaží o zvýšení návštěvnosti regionu

Projekt začal v roce 2011 a od té doby se neustále rozvíjí. Cílem je zvýšit návštěvnost v regionu a zdržet tu návštěvníky nejen k prohlídkám hradů, které mají rozhodně co nabídnout, ale i dalšími akcemi. Trojhradí je mezi sebou vzdálené na zhruba dvaceti kilometrech.

Z Práchně zvané Neprachov obdivované jezuitou Balbínem zbyly rozsáhlé rozvaliny

S těmi názvy to u nás je někdy dost podivné. Z Pomuku je Nepomuk, z Práchně Neprachov, čert aby se v tom vyznal. Ale pekelník tu nepobýval, zato se údajně vyskytoval na nedalekém Rabí. Oba hrady prý byly spojeny neviditelným mostem, atrakce jako z Indiana Jonese. Neprachov uvádí starší literatura.

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Muzeum starých řemesel Rabí

Muzeum připomíná tradice starých řemesel, bydlení, oblékání a život lidí nejen na Sušicku.

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Kdyby Žižka napoprvé dobyl Rabí pořádně, nemusel přijít o oko

V titulku trochu jednodušeji podané dějiny, ale je tomu tak. Hrad Rabí většina zaznamenala jen kvůli tomu, že v hodinách dějepisu, kdy zrovna dávala pozor, udeřila jim o sluch informace, že Žižka oslepl pod Rabím. Někdo nezaznamenal ani Žižku.

Po proudu Otavy od Sušice po Rabí

Sušice, zvaná též brána Šumavy (stejně jako Prachatice, Vimperk nebo Klatovy - záleží, odkud návštěvník k tomuto pohoří míří), je malebné město na horním toku kdysi zlatonosné Otavy, na jehož rozvoji se dále v minulosti podílela i blízkost Zlaté stezky.

Kam o víkendu s dětmi: Večer do setmělého hradu nebo na noc do zoo

Jestli se vaše děti rády trochu bojí, vezměte je na večerní prohlídku lysického zámku nebo hradu Rabí. Pokud jsou naopak nebojsové, mohou z pátku na sobotu přespat s dalšími dětmi v děčínské zoologické zahradě. Atraktivním tipem je třeba také návštěva kukuřičného bludiště v Roseči.

Tipy na víkend: Maraton Červeného trpaslíka i rekord nejvíce plujících svíček

Třetí adventní víkend přináší vánoční akce na hradech, zámcích a v zoologických zahradách. Můžete se podívat na zámek Loučeň, Telč, Tovačov, Děčín, hrad Rabí, Loket, kde si na víkend připravili netradiční prohlídky. O rekord nejvíce plujících svíček se pokusí v Pelhřimově. Na maraton seriálu Červený trpaslík se můžete podívat v pražských Holešovicích.

Tipy na víkend: PivoPění, dostihy, zlatá horečka, Hefaiston a koulení balíků slámy

Posledním srpnovým víkendem vyvrcholí řada letních akcí. Konají se dostihové závody na Hipodromu v Mostě a v pražské Velké Chuchli. Pivní slavnosti o víkendu chystají na hradu Rabí a na Točníku. Můžete se také vydat na Skotské hry na Sychrově, Netopýří noc na hrad Lipnice, Císařský den v Kadani, kovářský sraz Hefaiston na Helfštýně, koulet balíky slámy v Černovíru nebo propadnout zlaté horečce ve Zlatých Horách.

Rozhledna Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ti, kdož vyšplhají po 182 dřevěných schodech nahoru budou odměněni krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.