Kudy z nudy v obci Lučina
Zobrazit všechny články o obci Lučina
Regionální muzeum nabízí náhled do historie regionu nalézajícího se na okraji Hané.
Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926. V současné době prochází rekonstrukcí, poté bude zpřístupněno veřejnosti.
Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).
Usedlost čp. 12 v Kučerově reprezentuje hliněný dům hanáckého typu, postavený převážně z nepálených cihel.
Expozice je od října 2017 k vidění v prostorách měšťanské školy v Letovicích. Součástí expozice jsou také předměty, které do muzea věnovali místní lidé. Celé muzeum bude otevřeno v květnu 2018.
Dům čp. 29 prošel v letech 2014–2016 komplexní obnovou, která starobylému objektu navrátila důstojný vzhled a přinesla rovněž několik zajímavých objevů.
Nová kavárna na pražských Vinohradech nabízí kvalitní italskou kávu Goppion a má také poměrně širokou nabídku rozlévaných vín. Ochutnat můžete výborné koláče a zákusky. V budoucnu zde bude vystavovat řada výtvarníků.
Pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v sousedství konventu servitů, později přestavěného na zámek.
Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. Železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.
Památník se nachází se v místní části Hájek u obce Všeruby. Je zde postaven na památku všem, kteří za pokus o přechod státní hranice do svobody zaplatili životem. Kámen je z orlovických lesů, kudy vedla cesta ke hranicím.
Památník představuje roztržená pouta a je věnovaný lidem, kteří zemřeli v letech 1948 až 1989 na hranici při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa. Byl slavnostně odhalen v roce 2006.
Malé skalní město s názvem Kunratické Švýcarsko můžete navštívit u Cvikova nedaleko České Lípy. Při procházce potkáte skalní kapli vytesanou do pískovce, jeskyni Waltro, skalní suk Vějíř či výletní místo Körnerova výšina.
Hasičské muzeum sídlí v nové budově zbrojnice. Ke sbírce Sboru dobrovolných hasičů patří dvoukolové i čtyřkolové hasičské stříkačky, z nichž ta nejstarší pochází z roku 1893.
Kostelní muzeum je ojedinělou zajímavostí celého Jihomoravského kraje.
První zmínka o původním farním kostele v Oslavanech je z roku 1320. Byla to pravděpodobně cisterciácky strohá stavba. V roce 1680 byl rozšířen přístavbou. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby realizované v letech 1770 – 1796.