Černolice

Přírodní památka Černolické skály - první horolezecké skály v Čechách

Černolické "Čertovy" skály je skalní masív tvořený pevnými ordovickými křemeny, který se tyčí se nad obcí Černolice.

Za Čertovými skalami nemusíte do pekla, leží jen kousek za Prahou

Přídomek Čertovy totiž náleží Černolickým skalám, ležícím mezi Všenorami a Řitkou na okraji obce Černolice. A jak jinak, nejsou příslušné pověsti, zavánějící peklem, nikterak prosty. Jsou oblíbené u horolezců, turistů i milovníků čertovských historek.

Skály nedaleko Prahy měl z ramen shodit čert

Zubatá hradba skal tyčící se nad obcí Černolice vypadá, jako by sem skály spadly z nebe. Však také pověsti vyprávějí, že tahle skaliska těsně před branami Brd sem opravdu spadla… čertovi z ramen.

Výprava k Cukráku nabídla pohled nejen na vysílač, ale i na dvě řeky

Letošní zima zatím dovoluje svým mírným průběhem vyrážet do přírody na výlety. Neváhali jsme a vydali se na cestu od Černolických skal kolem vysílače Cukrák až do Zbraslavi v Praze.

Středočeské skvosty: Černolické (Čertovy) skály jsou prvními lezeckými u nás

Okolí metropole nám mohou leckde závidět. Nemyslím satelitní přílepky vypadající jak sen šíleného architekta, ani megamegastavby skladů. Někdy nevnímáme, jak je kolem Prahy krásno, co nám při autopřesunech z dálnic a silnic uniká. Třeba Čertovy skály.

První jarní jízda po brdských hřebenech kolem Cukráku i Černolických skal

Konečně je tady trochu teplejší počasí a nedočkavci vyrážejí polykat první jarní kilometry. Cyklistickou sezónu zahajte třeba vyjížďkou po brdských vrcholcích – kolem Cukráku do Zbraslavi a Modřan.