Okoř

Z romantické Okoře až na přemyslovskou Budeč

Máme ji rádi. Rozsáhlou mohutnou zříceninu hradu Okoř, o kterém tvrdil Václav Hájek z Libočan, že stával již v době Přemysla Oráče. Kníže prý daroval svému družiníkovi Okrsovi půdu, na níž si jmenovaný postavil ves a nad ní hrádek. Hájkovy dějiny jsou hezké čtení, leč skutečnost je poněkud jiná.

Tipy na víkend: Vyběhněte na noční závod, vyrazte na pochod

Nový rok, nové já. Pokud jste si předsevzali, že se letos budete více hýbat, o víkendu dostanete hned několik možností. Můžete vyrazit třeba na pochod z Prahy na Okoř. Pokud si troufáte i na něco těžšího, v Jizerkách se koná běžecký závod na 30 kilometrů. Mimo to se můžete zúčastnit tříkrálových koncertů nebo navštívit řadu výstav.

Zbarveným podzimem na půvabnou zříceninu měšťanského hradu Okoř

Nádherně zbarvená příroda zve na výlety. Praha má krásné okolí, procházky v Šárce, Kunratickém lese, Prokopském údolí či v Ďáblicích jsou ideálními místy pro odpočinek. Velmi pěknou je procházka kolem hradu Okoř i s jeho návštěvou, jezdí sem i městská hromadná doprava.

Může hraběnka Biri za to, že je noutonický hřbitov nejstrašidelnější?

Kostel svatého Jana Křtitele se hřbitovem leží na malém návrší nad obcí. Ta se nachází pár kilometrů od romantické zříceniny hradu Okoř, častého to výletního cíle. V Noutonicích žádnou pamětihodnost nenajdete, přesto o hřbitově jdou pověsti o výskytu duchů, o podivných zvucích, o hrůze…

Romantickou Okoř přivedlo do rozvalin vandalství tehdejšího správce

Ojedinělý měšťanský hrad u Prahy Okoř přivedlo do současného stavu podle dobového tisku vandalství správce majetku. Hrad můžete navštívit v rámci populárního pochodu Tříkrálová Okoř již 7. ledna. Jde se 49. ročník. Trasy jsou čtyři, nejdelší 48kilometrová, nejkratší měří12 kilometrů.

Tipy na víkend: Ochutnejte dobroty z borůvek, proběhněte duhou

Předposlední prázdninový víkend nabízí široké spektrum akcí, od gastronomických přes sportovní až po hudební. Chuťové pohárky můžete uspokojit na borůvkových hodech v Malé Morávce, sportovní duch vezme za vděk třeba duhovým během, který se uskuteční v Brně. Z kulturních akcí je pak na výběr například hudební festival na Okoři.

Tipy na víkend: Zajděte na Mezi ploty nebo si zaběhejte mezi stromy

Poslední květnový víkend je bohatý na hudební akce — Mezi ploty, Písecký majáles nebo festival pod troskami Okoře — ale ošizeni nebudou ani sportovci. Pro ně jsou připraveny například série Běhej lesy, která začíná v Lednici, RunTour, který tentokrát proběhne v Ústí nad Labem nebo adrenalinový závod Predator race.

Trasa pochodu Do Okoře bez oře opět pamatuje na dětské kočárky, běžce, cyklisty i multikešky

Letošní 45. ročník tradičního dálkového pochodu Do Okoře bez oře se uskuteční v sobotu 2. dubna. Nejkratší trasa bude jako obvykle sedmikilometrová a lze ji absolvovat i s dětským kočárkem. Nejdelší, padesátikilometrová, je pak vhodná pro již zkušené pochodníky a cykloturisty.

Tichým údolím k nejstaršímu stavení v Česku

Přijměte pozvání na celodenní výlet údolím Zákolanského potoka na Kladensku. I v brzkém předjaří spatříte nejen spící zříceninu hradu Okoř, nýbrž i Flintstoneovo občerstvení a nejstarší dochované stavení v České republice.

Na Mikuláše vyjede speciálně upravený výletní vlak

Dětský výletní vlak Cyklohráček, který jezdil od jara do podzimu z Prahy do Slaného kolem hradu Okoř a románské rotundy na Budči, svezl více než deset tisíc cestujících a přepravil téměř 1200 kol. Zájem předčil očekávání všech, kteří projekt připravovali.

S Pražskou 50 se pojede cyklistický závod na Okoř a zpět

V sobotu 15. září startuje již 14. ročník otevřeného závodu Author Pražská 50. Mohou se zúčastnit všichni, kterým bylo v den závodu minimálně patnáct let, horní věková hranice není omezena. Start je pro všechny kategorie v 10 hodin v Bechyňově ulici v Praze-Dejvicích.

Po trase pochodu Do Okoře bez oře se nově půjde také podle geokešek

Letošní jednačtyřicátý ročník dálkového pochodu Do Okoře bez oře se uskuteční v sobotu 31. března. Nejkratší trasa bude jako obvykle sedmikilometrová. Nejdelší, padesátikilometrová, je pak vhodná pro již zkušené pochodníky a cykloturisty.

Tipy na víkend: Prahou plnou strašidel, Jizerská padesátka a pochody Tří králů

Vydejte se o víkendu na dálkové pochody. Výšlapy na různě dlouhých trasách připravili z Prahy na Okoř či v Lanškrouně. Zima stále otálí, přesto jsou dobré podmínky pro Jizerskou padesátku i pro Obří slalom na Šumavě. S dětmi si zajděte na závod Prahou plnou strašidel.

Turistický pochod údolím Zákolanského potoka na Okoř

Vydejte se s námi na nenáročný turistický pochod ke zřícenině hradu Okoř. Z pražského Masarykova nádraží odjíždí vlak v 9.10 a za necelých devadesát minut vystoupíme ve stanici Zákolany-zastávka.