Cheb

Údolí Kosího potoka

Kosí potok pramení v oblasti Českého lesa pod vrcholkem hory Dyleň na Chebsku. Jeho voda vytvořila hluboké údolí zachované dodnes bez větších zásahů člověka. Díky tomu, že potok z velké části teče lesem, nedošlo v minulosti k jeho napřímení a říčka mohla nerušeně utvářet romantické meandry.

Chebský kat Karel Huss byl kustodem u knížete Metternicha na Kynžvartu

Žili tu pospolu, jeden z nejmocnějších mužů habsburské monarchie, kníže Clemens Wenzel Lothar Nepomuk Metternich-Winnenburg-Ochsenhausen (1773 - 1859) a bývalý chebský popravčí, učenec, sběratel a muzejník Karel Huss (1761 - 1838).

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Galerie 4 v Chebu - galerie fotografie

Chebská Galerie 4 je nejstarší stálou fotografickou galerií v České republice. Nyní sídlí ve zrekonstruované budově barokního špejcharu na Františkánském náměstí. V galerii zhlédnete jak krátkodobé výstavy, tak i expozici Historie fotografických ateliérů Chebu z přelomu 19. a 20. století.

Památník americkým vojákům Ypsilonka u Chebu

Nedaleko Chebu, na křižovatce tří cest, skrytý a obklopený nepatřičnými tújemi, stojí vysoký, štíhlý, šestiboký pilíř z mramoru. Na jeho čelní straně je velká číslovka 1, z boku a zezadu je pokryt vytesanými jmény padlých Američanů.

Muzeum seismiky ve Skalné u Chebu

Geofyzikální muzeum ve Skalné poblíž Chebu se zaměřením na seismologii přibližuje návštěvníkům problematiku studia zemětřesení. Ukázány jsou měřící přístroje, a to od nejstarších až po nejmodernější, v současnosti používaných západočeskou seismickou sítí Webnet.

Františkánský klášter v Chebu pustí turisty do nových zahrad i křížové chodby

Areál františkánského kláštera v Chebu by měl už v příštím roce ukázat návštěvníkům nové prostory. Město plánuje propojení dnes veřejně přístupné křížové chodby a klášterní zahrady, upravené před několika lety, a vytvořit tak novou návštěvnickou trasu, jak uvedl kastelán kláštera Tomáš Dostál.

Chebský hrad nabízí strašidla i cestu ke štěstí

Z brány chebského hradu vyjíždí každou noc po půlnoci černý kočár tažený čtyřmi vraníky. Doprovází ho ozbrojení jezdci na koních a zbrojnoši. Údajně jde o poslední věrné společníky generála Albrechta z Valdštejna, kteří byli zavražděni v roce 1643 na hradě při slavnostním banketu.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Muzeum v Chebu připravilo výstavu historických pokladů regionu

Unikátní výstavu hromadných nálezů cenných předmětů na území historického Chebska připravilo muzeum v Chebu. Poprvé bude k vidění i nález hallských feniků, které v roce 2013 objevila amatérská hledačka v Opatově u Lubů. Výstava potrvá do 14. června, poté poputuje do Německa, jak uvedl kurátor výstavy a archeolog chebského muzea Michal Beránek.

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.

Až překvapivě krásný Cheb nabízí v okolí jedinečné kulturní i přírodní zajímavosti

Udiven je návštěvník Chebu, který sem v posledních letech nezavítal. Z provinčního šedého města se vyloupl slušný urbanistický motýl. Většina památkových objektů je opravena, nejde jen o proslulý Špalíček či románskou falc.

Kostel sv. Kateřiny v obci Křižovatka

Největší dominantou obce Křižovatka je kostel sv. Kateřiny pocházející z roku 1213. Jedná se o jednou z nejstarších sakrálních staveb na Chebsku. Obec Křižovatka se nachází 11 kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní.

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá je situován na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku v Libé stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času.