Hrady a zámky v pohoří Jeseníky

Velikonoční víkend zve do Jeseníků do lázní, na zámek i na košt slivovice

Prodloužený sváteční víkend ve dnech od 14. do 17. dubna láká k výletům, turistickým procházkám, návštěvě galerií, muzeí i dalších kulturních a sportovních akcí. Kam lze zavítat v Jeseníkách?

Víkendová pozvánka do Jeseníků: Na rozhledny, soutěž zlatokopů, prohlídku hradu i jarmareční nákupy

Kam se vydat na výlet o prvním dubnovém víkendu do Jeseníků? Při pěkném počasí stojí za to navštívit rozhlednu na Cvilíně v Krnově. Po zimní přestávce se otevírá 1. dubna a do konce května je v provozu o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin, v hlavní sezóně pak denně.

Od bran Kolštejna až na vrchol Šeráku

Dlouhá bílá zeď renesančního zámku v Kolštejně, v roce 1947 přejmenovaného na Brannou, ukrývá skvost vnitřního nádvoří. Přes vyspravený kamenný most vejdete brankou v bráně do zatím rozharaburděného vjezdu.

Sovinec v sobotu otevře bránu, dovnitř pustí i velikonoční vejce na vandru

Návrat zimy do Jeseníků i podhůří nijak neohrozí první jarní otevření bran hradu Sovinec na Rýmařovsku. Stačí se trochu přiobléct a pak si na nádvoří dopřát třeba teplou medovinu nebo čaj. Návštěvníky čeká velikonoční program Jak šlo vejce na vandr.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Jonas Park Ostružná v Jeseníkách

Jonas Park Ostružná nabízí rekreační horské ubytování v srdci Jeseníků 1 km západně od Ramzovského sedla v horské obci Ostružná. Ubytovat se můžete v horských chatách Jonáška, U velryby, v penzionu Vila Jana, Jeřabina či apartmánech Zámeček.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Jesenické lázně otevřou novou vyhlídku na střeše sanatoria

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových lázní i celého okolí je budova sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se hostům naskýtá opravdu exkluzívní výhled na Jeseníky. V sobotu 19. října však návštěvníci budou moci krásy hor obdivovat z jeho střešní věžičky.

Velké Losiny jsou i přes temnou historii oázou klidu

Pokud vás prázdninové toulky zavály do Jeseníků, vyšetřete si čas na návštěvu Velkých Losin. Tahle obec patří k nejstarším v šumperském okrese – vznik se datuje do roku 1351. Pro výletníky má hned několik „taháků“ – například funkční ruční papírnu a zámek, který připomíná krásku s temnou minulostí.

Zámek Slezské Rudoltice - slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Jeseníky zvou na hrad, na návštěvu k řezbáři i do aquacentra

Předpověď počasí na nadcházející dny, tedy i podzimní prázdniny, je mrazivá. Co s dětmi? Vydejte se na Hrad Sovinec či k řezbáři Halouzkovi v Jiříkově a až budete prokřehlí, skočte do Aquacentra Slunce v Rýmařově - vyhřívejte se, relaxujte nebo s dětmi dovádějte v bazénech.