Jihočeský kraj

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Ve Strážném si stavějí repliku svého hradu Kunžvartu

Bývalý hraniční přechod Strážný vnímáme většinou nabídkou asijských trhovců a jeho okolí postáváním domácích i nedomácích dívek z blízkých „penzionů“. Někdejší veledůležitou osadu Kunžvart přejmenovali koncem 50. let na Strážný, to už byla v zakázaném pásmu a z velké části zdemolována armádou.

Ukrývá strašínská jeskyně tajemství?

Jeskyně poblíž šumavské obce Strašín se může pyšnit nejen pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu, které jsou výsledkem chemické koroze vápence, způsobené kondenzovanou vodou, ale také záhadným podzemním jezírkem.

Odpočinek i sportovní aktivity v horském hotelu Dobrá chata na Šumavě

Dobrá chata je ideálním místem pro ty, kdo hledají možnost protáhnout své tělo, nebo jen v klidu příjemně relaxovat v krásné, panenské přírodě Šumavy.

Tipy na prodloužený víkend: Burčákfest, Svatováclavské slavnosti a Noc vědců

Prodloužený víkend patří Svatováclavským slavnostem a Noci vědců, které probíhají po celé republice. Svatého Václava budou oslavovat na zámku Napajedla, pod hradem Kunětická hora, v Českém Krumlově a na Pražském hradě, kde proběhne i vinobraní. Burčák můžete okoštovat také v Brně, Znojmě, Hradci Králové a na Karlštejně. Noc vědců se koná v pátek v Plzni, Jihlavě a Hvězdárně Karlovy Vary.

Pancíř nabízí skvělý rozhled po Šumavě

Turistická chata s rozhlednou na Pancíři (1214 m. N. M.) nad Železnou Rudou oslaví 28. září 89 let trvání. Slavnostně ji otevřeli po 5 měsících práce v roce 1923. Od roku 1880 tu stála dřevěná rozhledna. Výhled z věže je tu úžasný, zvláště na podzim, kdy je vzduch čistý a dohlednost značná.

Myslivna na Březníku v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

V sobotu se blýsknou parní lokomotivy, oslaví Den železnice

V sobotu 22. září se bude po celé republice oslavovat Den železnice. Parní lokomotivy a historické vlaky si budete moct v celé jejich slávě prohlédnout nejen v Praze, ale i Nymburku, Příbrami, Jindřichově Hradci, Liberci, Frýdlantu, Pardubicích, Ostravě, České Třebové, Sušici a dalších městech.

Za strážci a skvosty šumavské Zlaté stezky

Pro následující výpravu do podhůří i nitra šumavských hvozdů jsme vybrali tři cíle: Prachatice, vrch Libín a hrad Kunžvart. Šumavských strážců a zejména skvostů však najdete na staré kupecké stezce, která později dostala název Zlatá, mnohem více.

Městys Strážný s kaplí Panny Marie Pomocné

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834.

Lipenská stezka korunami stromů nabízí (nejen) nádherné vyhlídky

Na bavorskou „eifelovku“ u Neuschönau jsem nedal dopustit, dokud jsem se neprošel po naší, lipenské. Je sice hranatá, německé obliny jsou ladnější, ale ta panoramata, ta jsou nádherná. Zvláště večer, kdy nad Lipnem jde slunce pod obzor, Klostermanne, Stiftere, to byste koukali...

Zámek Vimperk - muzeum knihtisku, skla a šumavské přírody

Muzeum na zámku ve Vimperku vystavuje sbírky z historie města, knihtisku a sklářství, jež tento region proslavilo. Budova slouží také jako sídlo Správy NP Šumava, proto zde nechybí expozice o šumavské přírodě.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci - záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou freskovou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník (1089 m) byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.