Jihočeský kraj

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Šumavský park nabízí výlety na sněžnicích se stopováním zvířat

Atraktivní výšlap na sněžnicích nabízejí po loňských zkušenostech a pozitivních ohlasech turistů i letos informační střediska Správy Národního parku Šumava. „Loni jsme jich v okolí Kvildy připravili 11 pro 170 zájemců. Letos je nabídka výrazně větší a počet vycházek bude minimálně dvojnásobný,“ řekl Právu mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Sobotní sjezdování na šumavském Špičáku ozvučí koncert

Víkendovým lyžařům a snowboardistům v sobotu zpestří sportovní program na šumavském Špičáku koncert skupiny Nightwork a soutěže pro děti i dospělé. Automobiloví nadšenci si pak vyzkouší řízení motorových siláků.

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom - košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností - roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Šumavské bylinné lázně

Moderní nový lázeňský balneoprovoz ve zcela unikátním a jedinečném historickém interiéru. Vířivé a perličkové vany, bylinné koupele, zábaly, masáže, šumavská bylinná pára, speleoterapie, relaxační bazén, finská sauna, hotelový park, tenisový kurt, turistika, cykloturistika, nordic walking.

Šumavská karta - užijte si Šumavu naplno

Užijte si Šumavu výhodně, kvalitně a bez hranic. Šumavskou kartu totiž uplatníte mimo českou část Šumavy také na řadě těch nejatraktivnějších míst Bavorského lesa - od sjezdovek po muzea.

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozici věnovanou letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Na výstavě spatříte zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při souboji americké letky a německé Luftwaffe u Otína.

Kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny Třeboň

Za nejcennější třeboňské církevní stavby bývá označován kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny při klášteře augustiniánů. Pocházejí odtud oltářní obrazy od Mistra třeboňského a socha Třeboňské Madony, vynikající díla českého vrcholně gotického umění.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Návštěvníky Strakonic vítá (nejen) Švanda dudák

Jihočeské Strakonice jsme si za turistický cíl zvolili v předposledním dni v roce. I když hrad je v tuto dobu pro návštěvníky uzavřen, bylo dost důvodů se po městě projít a porozhlédnout. Pojďte se o tom přesvědčit s námi.

Památný strom v Holubově na Českokrumlovsku připomíná dobu Otce vlasti

Vznešený Karlštejn, romantickou Hlubokou i záhadnou Macochu zná každý. Naše republika ale nabízí i skromnější, stejně krásné památky, stulené mimo hlavní turistické cesty. Dnes nás toulavé boty zavedou k třísovské lípě v Holubově.

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Bio farma v malebném údolí šumavského podhůří s nádherným výhledem do krajiny. Při troše štěstí uvidíte jejich pasoucí se krávy plemene Charolais, které se vám s největší pravděpodobností objeví i na talíři.

Návštěvníci Šumavy mají opět šanci vidět Krále lesa

I letos budou mít milovníci lesa v pozorovací obůrce na Srní příležitost obdivovat nejkrásnější jelení parohy na Šumavě. První prohlídka bude už 26. prosince. Loni měl Král lesa, jak jelenovi s nejsilnějšími parohy na Šumavě lesníci přezdívají, dvacet výsad. Letos už jich má dvaadvacet.

Kaple sv. Filipa Neri s křížovou cestou

Kaple sv. Filipa Neri, zvaná též Patriarcha, se nachází v lese nad úpatím hory Libín nad Lázněmi sv. Markéty. Na místě dnešní zděné kaple stávala původně kaple dřevěná, která byla vystavěna k ochraně nálezu obrazu světce jménem Filip Neri, nalezeného právě na místě dnešní kaple.