Jihočeský kraj

Synagoga v Českém Krumlově

Synagoga v Českém Krumlově je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Je vnímána jako fenomén sloužící k porozumění historie prostředí.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Umělá stoka Krčínka - unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

JUDr. Otakar Kudrna byl sběratelem historických a národopisných památek, které ukládal ve svém domě na náměstí v Netolicích. V roce 1940, po smrti Kudrny, který odkázal městu své soukromé sbírky, vzniklo Muzeum Dr. O. Kudrny.

Pomezní boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Vodňany - město uprostřed rybníků

Město Vodňany vzniklo jako osada u zlatonosných rýžovišť na přelomu 12. a 13. století. Město leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno.

Vesnička Záluží ve stylu selského baroka

Pohádková vesnička Záluží se nachází pět kilometrů od Soběslavi, mezi Vlastiboří a Dráchovem. Náves je lemována domy ve stylu selského baroka. Uprostřed návsi je rybník s kapličkou.

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. A Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhou dobu byl přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Nyní se přechod otevírá veřejnosti po dlouhých sedmdesáti letech. Jedná se o největší turistickou novinku na Šumavě pro rok 2013.

Soví voliéra na Borových Ladech - největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova leží severozápadně od obce Tukleky v bývalém okrese Písek, přibližně 2 km jihozápadně od obce Oslov. Důvodem ochrany jsou skalnaté ostrohy s reliktním borem, nacházející se na pravém břehu řeky Otavy.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Židovský hřbitov ve Volarech

Ve Volarech je na samostatném židovském hřbitově pohřbeno 96 převážně židovských žen. Dnes je zde umístěn pietní památník a hřbitov je zapsán na seznamu židovských památek.

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.