Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km východně od okresního města Písek a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů.

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.

V Písku na vás čekají kat i Gottwald

Na hlavě červená kápě, v ruce provaz, jehož konec je omotán kol laního zápěstí mladé delikventky. Roztržená její košile odkrývá potupný cejch vypálený na rameni. Tak stojí v Prácheňském muzeu v Písku sousoší kata a odsouzené.

Začíná lyžařská sezóna v Krušných horách, Krkonoších i na Šumavě

Mrazivé počasí nahrává vlekařům, kteří zasněžují svahy a připravují se na lyžařskou sezónu, kterou řada středisek zahajuje o víkendu. Lanovky a vleky se rozjedou například na Klínovci v Krušných horách, v Krkonoších v Peci pod Sněžkou a Špindlerově Mlýně, na jihu Čech na Lipně a na šumavském Špičáku. Na krkonošské Černé hoře otevřeli sjezdovku Anděl a horní úsek sjezdovky Černohorská již ve čtvrtek.

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, Gastrofest a mezinárodní konopný veletrh

Nadcházející víkend sice nebude slunečný, přesto stojí za to se vypravit za koštováním Svatomartinského vína, které se bude konat v Praze, Brně, Mikulově, Kutné Hoře, Chebu, Litoměřicích, Svitavách a v Uherském Hradišti. Exotická jídla můžete ochutnávat v Českých Budějovicích na Gastrofestu. Pražský Cannafest představí konopnou kosmetiku, oblečení i stavební materiály.

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Na Gastrofestu v Českých Budějovicích můžete ochutnat pakoně i antilopu

Švestkové knedlíky vysázené do třímetrové homole, 2,5 metru velká pizza nebo tabule prostřená jako v Titaniku, to vše slibují organizátoři 16. ročníku gurmánského festivalu Gastrofest. Na českobudějovickém výstavišti se bude konat od 8. do 10. listopadu. Připravena bude také kuchařská aréna a finále soutěže Český kapr, informoval o tom ředitel přehlídky Vladimír Tůma.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Svatopetrská stezka v Prachaticích

Svatopetrská naučná stezka prochází městem Prachatice a jeho blízkým okolím. Je pojmenována podle cílového místa stezky, kostela svatého Petra a Pavla ve Starých Prachaticích.

Český Krumlov bude od příštího roku pro turisty větší

Perla na seznamu UNESCO, zámek nad malebným vltavským zákrutem, na druhém břehu historické centrum jak z pohádky, opravdový klenot. Turisté sem jezdí a budou jezdit právě kvůli zmíněné klasické nabídce, přesto je možná zaujme, že od jara roku 2013 se pro ně Český Krumlov o trochu zvětší.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Ve Strážném si stavějí repliku svého hradu Kunžvartu

Bývalý hraniční přechod Strážný vnímáme většinou nabídkou asijských trhovců a jeho okolí postáváním domácích i nedomácích dívek z blízkých „penzionů“. Někdejší veledůležitou osadu Kunžvart přejmenovali koncem 50. let na Strážný, to už byla v zakázaném pásmu a z velké části zdemolována armádou.