Kamýk nad Vltavou

Přemyslovský Kamýk zůstal po výstavbě Karlštejna opuštěný a zvolna zanikl

Příjemný a nenáročný výlet je na ruinu hradu Kamýk, zvaný i Vrškamýk či Hunec. Tyčí se na zarostlém kopci nad obcí Kamýk nad Vltavou, poblíž vodní nádrže Kamýk, která je jednou z přehrad vltavské kaskády.

Skalní útvar Roviště - ráj horolezců na březích Vltavy

V rekreační lokalitě Roviště nedaleko přehradní vodní nádrže Kamýk nad Vltavou se nachází skalní útvar oblíbený mezi horolezci.

Vyhlídková věž v Kamýku nad Vltavou

Dřevěná vyhlídková věž s výhledem na Kamýk nad Vltavou se nachází v serpentinách nad městečkem, směrem na Řadovy.

Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou

Spolu se zříceninou někdejšího královského hradu Vrškamýku je kostel Narození Panny Marie jednou z nejvýznamnějších památek obce. Připomíná se již na konci 13. století jako farní kostel městečka Nový (též Dolní) Kamýk.

Vltavská čára – pozůstatky vojenské obranné linie v Kamýku nad Vltavou

Na území katastru obce Kamýk nad Vltavou se zachoval jedinečný soubor železobetonových pevnůstek, tzv. „řopíků“ postavení na pravém břehu Vltavy během roku 1938.

Plavební komora Kamýk nad Vltavou

Přehrada Kamýk nad Vltavou je důležitým bodem na Vltavské vodní cestě, neboť umožňuje lodím proplavbu směrem z Orlíka na Slapy, a naopak. Plavidla mohou využít plavební komoru, která je otevřená od 1. 5. do 30. 9. v pondělí, pátek, sobotu a neděli, od 8:00 do 18:00 hod.

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Na Vltavě na konci vzdutí Slapského jezera bylo vystavěno vodní dílo Kamýk, které slouží k vyrovnávání špičkových odtoků z hydrocentrály Orlík, ale současně je rovněž využito k výrobě elektrické energie.