Tipy na výlety v oblasti Karlovarský kraj

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.

Ze zříceniny Andělské Hory k novodobým ruinám lázní Kyselka

Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.

Zaniklá obec Ostrov na Sokolovsku

Sokolovský okres skrývá mnoho po druhé světové válce zaniklých obcí. Jednou z nich je i obec Ostrov, neboli Wöhr.

Zaniklá obec Žitná na Sokolovsku

Obec Žitná získala svůj název ne jen tak ledajakou náhodou. Ve zdejších klimatických podmínkách se nejlépe dařilo žitu a od toho obec získala svůj název. První písemná zmínka pochází už ze 14. století.

Středověký důl na Karlovarsku představí další prostory

Ve středověkém dole Jeroným u zaniklé obce Čistá na Sokolovsku připravuje Karlovarský kraj zpřístupnění dalších tras pro turisty. Délka návštěvnického okruhu se rozšíří z dnešních 250 metrů zhruba o dvojnásobek.

Lučinsko-svatoborské vodopády u Doupovského Hradiště

Unikátní dvojvodopád na soutoku Lučinského a Svatoborského potoka se nachází necelých deset kilometrů východně od centra Karlových Varů, mezi obcemi Dubina a Doupovské Hradiště.

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci

Kostel, jehož historie sahá až do 16. století, a který byl postaven v novogotickém stylu, najdete v centru města Liberec mezi náměstím Dr. Edvarda Beneše a Sokolovským náměstím. Kostel byl prohlášen kulturní památkou.

Stará hájenka v alpském stylu u Mariánských Lázní

Hluboké lesy v okolí Mariánských Lázní skrývají mnohá tajemství. V lokalitě zvané Králův kámen při svých toulkách natrefíte na více než 100 let starou hájenku postavenou v netradičním stylu.

Dendrologická stezka Václava Skalníka v Mariánských Lázních

Dendrologická naučná stezka V. Skalníka začala být realizována v roce 2017 při příležitosti 200 letého výročí příchodu Václava Skalníka do Mariánských Lázní. Tento záměr je poctou tvůrci, který dal městu podobu a charakter obdivovanou dodnes.

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor ve formě kapličky vznikl v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Městské divadlo v Mariánských Lázních

Při prohlídce Mariánských Lázní nevynechejte návštěvu městského divadla.

Poutní kaple Panny Marie u Lachovic na Toužimsku

Novou kulturní památkou na území Karlovarského kraje se v závěru roku 2020 stala poutní kaple Panny Marie nedaleko obce Lachovice na Toužimsku. Pozdně barokní kaplička, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí, se nachází na křižovatce polních cest asi dva kilometry východně od Lachovic.

Geopark a arboretum v Krušných horách

Geopark a arboretum jsou součástí vzdělávácího a rekreačního centra.

Málo známým Chebskem mezi dvěma Bismarcky

Tyčí se na kopcích jako hroty pruské piklhaubny. Jedna nad Chebem, druhá nad Aší. Kamenné jehlance rozhleden nesoucí jméno „železného“ kancléře Otty von Bismarcka. Ta v Háji u Aše, na nejvyšším bodě Smrčin, rozkročena pěkně doširoka, je jednou z nejmohutnějších u nás.