Tipy na výlety v okolí Prahy

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore - Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

V Hostivaři, na asi nejmenším náměstí světa, je možná ukrytý královský poklad

Minipláceček na břehu Botiče v pražské Hostivaři nese jméno Kozinovo náměstí. Jenže se táhne podle potoka, takže je to vlastně ulice pojmenovaná po Janu Sladkém-Kozinovi, který vyhrožoval Lomikarovi božím soudem. Tady má být zakopán poklad krále Vladislava II. Jenže je to asi legenda, i když...

Tipy na víkend: Přivítejte advent nebo hodujte na posvícení

První adventní víkend je tu. S jeho úderem začínají na mnoha místech také adventní trhy se slavnostním rozsvěcením vánočního stromu. Na ten největší v Česku se jako tradičně můžete jít podívat na Staroměstské náměstí v Praze. Na své si přijdou hlavně milovníci gastronomických pochoutek, ale i ti, kteří hledají nějaký originální ruční dárek.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si ozdoby, vyrazte na snowboard nebo brusle

Pomalu nastává vánoční období, proto přišel čas vyrobit si třeba ozdobičky na stromek. S dětmi si je můžete vytvořit například v liberecké iQlandii netradiční 3D technologií, nebo na zámku ve Ždáru nad Sázavou. V Olomouci můžete vytáhnout brusle a vydat se na veřejné kluziště, v Praze můžete překvapivě vyrazit na snowboard.

Nejznámější pražský ostrov dostal jméno po manželce arcivévody, pro Pražany zůstal Žofínem dodnes

Třináct existujících a devět zaniklých, to jsou počty pražských vltavských ostrovů, neodmyslitelné součásti řeky. Mají svoji zajímavou historii i památky a na rozdíl od centra Prahy nebývají přelidněné. Nabízejí i neopakovatelné pohledy na naši metropoli, kdy lze z jednoho místa obdivovat oba břehy.

Konojedské bochníky

Konojedské bochníky jsou vlastně bývalým kamenolomem. Jedná se o protáhlý, zalesněný masiv, který je zbytkem několika lávových proudů s unikátní ukázku sloupcové odlučnosti čediče. Na území se vyskytují kriticky ohrožené rostliny, a proto území bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

Starý židovský hřbitov na pražském Smíchově

Starý židovský hřbitov na Smíchově, kterému se někdy také říká Starý radlický, vznikl po otevření pražského ghetta, když se židé začali kolem roku 1787 stěhovat na předměstí. S příchodem na Smíchov bylo nutné založit také hřbitov.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Podzemní kryt Folimanka v Praze pod Karlovem

Jednou za měsíc si můžete prohlédnout labyrint chodeb a místnůstek s technickým zázemím v podzemním krytu Folimanka. Bunkr je volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Kryt byl vybudován v období studené války.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrobte si vlastní mapu nebo ochutnejte sladký med

U příležitosti státního svátku můžete s dětmi vyrazit na několik akcí, které se v ten den konají. V pražském Poštovním muzeu si vyrobte vlastní mapy, na zámku Loučeň se od čtvrtka konají speciální retroprohlídky. Těšit se můžete na sladký a voňavý Den medu v Litomyšli, kde se možná nejen děti dozví spoustu informací o včelách.

Tipy na víkend: Zavítejte do nočních divadel, oslavte 27 let svobody

Třetí listopadový víkend bude pro mnohé prodloužený díky čtvrtečnímu státnímu svátku. I v tento den je připravena spousta akcí, v Praze třeba Festival svobody, který přinese řadu přednášek či kulturních akcí. Mimo to se v sobotu koná tradiční Noc divadel. Vypravit se můžete také na závěrečný závod běžeckého seriálu RunTour nebo na festival severských filmů.

Pražský slum Na Slatinách má hororový nádech Hříšných lidí města pražského

Nouzová prvorepubliková kolonie téměř v centru Prahy, rámovaná Záběhlicemi, Strašnicemi a Michlí, je jakoby z jiného světa. Zřejmě má už doopravdy namále, po neustálých výhrůžkách o likvidaci. Lukrativní pozemky mají developeři dávno vyhlédnuté, existují i studie na zbudování třicetitisícového města.

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.