Okres Blansko

Tipy na víkend: Na festival chilli, piva nebo vinobraní

Kolorit akcí o posledním zářijovém víkendu je velmi pestrý. Konají se vinobraní, food festivaly, pivní slavnosti, ale i sportovní akce. V hlavním městě můžete vyrazit například ochutnat pokrmy z chilli, v Olomouci se seznámíte s aktuálními trendy v gastronomii a husí pochoutky nabídnou v Boskovicích. Víno si můžete zase vychutnat před karlovarským hotelem Pupp nebo v Hradci Králové.

Nově zpřístupněná sala terrena znásobila krásy půvabného zámku v Lysicích

Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.

Krkavčí kameny v Lužických horách

Dvě skalní věže nazvané Krkavčí kameny se nacházejí na zalesněném vrcholku poblíž obce Dolní Světlá, u státních hranic se SRN. Na německé straně hranic se nachází skalní vež pojmenovaná Falkenstein (Sokol). Na české straně pak skalní věž horolezci nazývaná Sokolík.

Statek Samsara - oáza klidu v srdci Moravského krasu

Statek Samsara se nachází na Klepačově, ve vesnici poblíž Blanska. Od Brna je místo vzdáleno zhruba 20 km.

Vrch Opatovické hradisko

Asi 1,5 km jižně od města Velké Opatovice se nacházejí zbytky prastarého opevnění. Hradisko ve výšce 513 m vybudoval před koncem starší doby bronzové lid věteřovské kultury. Mělo tvar podkovyo rozloze 1,8 ha a bylo opevněno jednoduchým valem s příkopem.

Zámek Velké Opatovice s krásným parkem

Barokní zámek vystavěný na místě gotické tvrze byl pozdně barokně rozšířený v polovině 18. století. Počátkem 20. století proběhly secesní úpravy a po požáru roku 1973 proběhla dostavba v duchu moderního baroka.

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.

Kostel sv. Jiří Velké Opatovice

Stavba kostela sv. Jiří ve Velkých Opatovicích pochází z let 1790 - 1791 a nahradila barokně přestavěný gotický chrám z 2. poloviny 14. století. Oltář pochází z roku 1791. Svatostánek, konzoly i zdivo oltáře zhotovil z umělého mramoru brněnský mistr František Kösler.

Z obří Masarykovy sochy v Rudce u Kunštátu zbyly jen jen velké boty

Monumentální sochu z pískovce vytesal v Rudce u Kunštátu pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek samouk Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Dnes z ní zbyly jen boty, obrys postavy, ale skála skrývá „Kunštátský Blaník“, v podzemní galerii spí kamenné vojsko včetně svatého Václava.

V Rudickém propadání mizí voda s hřmotem jak v ďáblově sluji

Do nitra země moravské se řítí s lomozem Jedovnický potok v romantickém údolí pod obcí Rudice. Propadá se do skal, proto místo dostalo název Rudické propadání. Zemská díra je to zajímavá, skutečná krása čeká vyvolené pod zemí, kam se dostanou jen speleologové. Rudice se nacházejí nedaleko Blanska.

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.

Pustým žlebem - nejromantičtějším kaňonem Moravského krasu

Do Moravského krasu se jezdí především za podzemím, krápníkové jeskyně, plavba po Punkvě, proslulá propast Macocha táhnou. Ale i na povrchu je nádherně, nejhezčí partií je asi osmikilometrový kaňon Pustého žlebu. Táhne se od obce Sloup po Skalní Mlýn.

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Socha nebo sloup ze dřeva, kovu a skla nazvaný Po fajrumtu odkazuje na prastaré zvolání sklářů. Umělecké dílo na náměstí v Novém Boru symbolizuje historii města spojenou se sklářstvím.