Okres Karlovy Vary

Sklepení a zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. Patrně již v době kolem roku 1358.

Zámek Štědrá na Karlovarsku

Zámek Štědrá se nachází ve stejnojmenné obci, mezi Žluticemi a Toužimí. Barokní stavba, která je dnes chráněnou památkou, nejvíce utrpěla za socializmu a v 90. letech. Nyní prochází nákladnou a zdlouhavou rekonstrukcí, po níž bude zpřístupněna turistům.

Štola Bílá paní v Chodově

Ke štole Bílá paní v Chodově u Karlových Varů neexistuje žádná oficiální dokumentace, takže o jejím původu lze pouze spekulovat. Pravděpodobně se jedná o průzkumnou štolu - v okolí se těžil křemen do sklářských hutí. Štolu najdete na staré cestě z Tatrovic do Chodova přes Nové Chalupy a Smolnici.

Boží Dar plánuje rozhlednu Rusalku

Nevzhledný tubus někdejší větrné elektrárny na okraji města Boží Dar v Krušných horách na Karlovarsku se může začít v příštím roce proměňovat v rozhlednu Rusalku. Svolení s výstavbou ale musí mimo jiné připojit památkáři, protože Boží Dar patří už přes dva roky do památkově chráněné zóny.

Hrad Šontál u osady Krásné Údolí

Na ostrohu obtékaném Černošínským potokem u Krásného Údolí se nacházejí terénní pozůstatky, dnes již po zaniklém hradu Šontál. Mnoho zpráv se o něm nedochovalo, ví se jen to, že se jednalo o menší šlechtické sídlo.

Trail park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 22 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Nyní je v provozu jako lázeňské zařízení, v jeho podzemí se nachází zdroj léčivých radonových vod.

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Karlova stezka v Krušných horách

Karlova stezka spojuje přes Krušnohorský hřeben města Aue a Karlovy Vary a zároveň i Muldavskou cyklostezku (Mulderadweg) s Cyklostezkou Ohře (Egerradweg). S celkovou délkou 160 km nabízí Karlova stezka včetně čtyř vedlejších tras královský cyklistický zážitek v Sasko-českém západním Krušnohoří.

Rukavičkářská expozice v Abertamech

Výroba rukavic měla v Abertamech na Karlovarsku svou tradici již od počátku devatenáctého století. Během téměř dvousetleté historie místního rukavičkářství sídlily dílny skoro v každém domě. Dnes se v Abertamech již žádné rukavice nešijí, přesto se zde ale dozvíte o jejich výrobě úplně všechno.

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků v Abertamech

Obec Abertamy byla založena horníky v roce 1529. A již v roce 1534 byl postaven zdejší pozdně gotický kostel zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům, který získal dnešní podobu v 19. století.

Do Karlových Varů míří stále méně ruských návštěvníků

Do Karlových Varů přijelo v letošním prvním čtvrtletí o 26 procent turistů a lázeňských hostů více než ve stejném období loni. Přibývá Němců i Čechů, naopak pokračuje pokles počtu ruských hostů. Vyplývá to z údajů, které pro karlovarské infocentrum zjišťuje Český statistický úřad.

Středověká syrovost hradu Loket láká turisty z celého světa. Přivábila i americké filmaře

Pokud zavítáte na západ Čech, měli byste rozhodně navštívit celoročně veřejnosti přístupný hrad Loket, vzdálený 14 kilometrů od Karlových Varů. Název hradu i městečka na skále je patrně odvozen od tvaru zákrutu řeky Ohře, který skutečně připomíná v lokti ohnutou lidskou paži.

Krušnohorská štola Johannes má jednu z největších vyrubaných jeskyní na světě

Drtivá většina návštěvníků Krušných hor zná kopce jen jako půdu pod svýma nohama, netuší, že uvnitř hor se krušilo, těžily se zde rudy železné i drahých kovů. Po osmiměsíční pauze máte možnost navštívit od 30. dubna historickou štolu Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru.