Tipy na výlety v okrese Litoměřice

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.

Přemyslovský Kamýk zůstal po výstavbě Karlštejna opuštěný a zvolna zanikl

Příjemný a nenáročný výlet je na ruinu hradu Kamýk, zvaný i Vrškamýk či Hunec. Tyčí se na zarostlém kopci nad obcí Kamýk nad Vltavou, poblíž vodní nádrže Kamýk, která je jednou z přehrad vltavské kaskády.

Na opičí tlupy z Helfenburku muselo přitáhnout císařské vojsko

Nádvořím se line vůně opékaných buřtů a krkovice, která se tu griluje na roštu. Dřevo, klacky, železný plát jsou k dispozici, menáž si přineste svoji. Jsme na Helfenburku, zřícenině nedaleko města Úštěk.

Potok Granátka pod vrchem Kuzov

Potok Granátka, neboli Žejdlík neboli Kuzovský potok najdete pod vrchem Kuzov na Litoměřicku.

Kostel svaté Ludmily v Litoměřicích

Časně barokní stavba z let 1634 - 37, stavěl J. Koch z Ústí nad Labem. Typicky kapucínský kostel charakteristický svou jednoduchou stavbou.

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.

Zichovecký kromlech

Replika prehistorického kamenného kruhu (kromlechu) byla postavena v roce 2010. Kromlech je tvořen 13 kameny z kamenolomů Družec, Merunice a Malé Žernoseky.

Litoměřice, město spojené s Karlem Hynkem Máchou i filmem Páni kluci, jsou památkami doslova nabité

Městský hrad v Litoměřicích je sice vzorně zrekonstruovaný, ale vizuálně je to spíš velký špejchar než hrad. Z původního gotického objektu se zachovalo pramálo - tzv. Nový palác s novou valbovou střechou.

Střelnice Vražkov

Naši střelnici mohou využívat nejen střelci se zbrojním průkazem, ale pod dohledem našeho zkušeného instruktora si může střelbu vyzkoušet každý po předchozí rezervaci termínu.

Štětsko: region krásných roubenek, hrůzných rozvalin i skalních reliéfů

Že vám název Štětsko nic neříká? Je to oblast kolem Štětí, města na pravém břehu Labe na jižním okraji litoměřického okresu. Město moc památek nemá, ale okolí je nádherné, i trochu k zarmoucení.

V lese u Štětí, kde zamordovali nenáviděného hraběte Claryho, stojí polorozpadlá kaplička

Téměř na den přesně je tomu 300 let, kdy byl na hraběti Janu Wratislavovi Clarym spáchán mord. Sedmnáctého ledna 1720 nenáviděného šlechtice zabilo 15 jeho služebných na lesní cestě nedaleko Štětí. Na místě vraždy stojí polorozpadlá kaplička nazývaná Hraběcí.

Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou

Spolu se zříceninou někdejšího královského hradu Vrškamýku je kostel Narození Panny Marie jednou z nejvýznamnějších památek obce. Připomíná se již na konci 13. století jako farní kostel městečka Nový (též Dolní) Kamýk.

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Na Vltavě na konci vzdutí Slapského jezera bylo vystavěno vodní dílo Kamýk, které slouží k vyrovnávání špičkových odtoků z hydrocentrály Orlík, ale současně je rovněž využito k výrobě elektrické energie.

Zámek Pátek nad Ohří

Zapomenutá perla na Ohři - letohrádek Pátek nad Ohří, renesanční stavba ve stylu italské vily...