Okres Nový Jičín

Unikátní větrný mlýn v Nových Dvorech u Bílovce čeká na první návštěvníky

Jediný větrný mlýn tzv. Německého typu s technicky unikátním řešením mlecího zařízení, jenž se dochoval v Nových Dvorech u Bílovce, prošel v červenci termosanací dřevěných částí konstrukce a mlecího zařízení.

Okouzlující příroda na severu Moravy skrývá desítky vzácných živočichů a rostlin

Žádné hrady, zámky či zříceniny a už vůbec ne vyhlídky a daleké rozhledy do krajiny. Za to však meandry řeky Odry, lužní les či nivní louky a k tomu rozhlehlé rybníky s pestrým vodním ptactvem a žabím koncertem. To je v kostce Chráněná krajinná oblast Poodří.

FotbalPark Rybí - užijte si fotbalgolf na Moravě

Jedná se o první certifikované fotbalgolfové hřiště na Moravě. FotbalPark Rybí je situován v krásné Podradhošťské pahorkatině, nedaleko Kopřivnice, Nového Jičína a Štramberka. Je to oáza klidu a krásné přírody.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.

Zámek Brandýs nad Orlicí

Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.

Koupaliště Splav v Borohrádku

Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.

Kaple svaté Barbory v Bílovci

O kapli, která patřila původně k městskému špitálu, existuje první zmínka z roku 1465. Gotická, patrně z části dřevěná kaple byla barokně přestavěna v roce 1726. Dnešní podobu získala při úpravě na obřadní síň města v 60. letech 20. století.

Kostel sv. Mikuláše v Bílovci s vyhlídkovou věží

Dominantu Slezského náměstí v Bílovci tvoří kostelní věž, která je zdarma přístupná široké veřejnosti a nabízí rozhled daleko do kraje. Vznik kostela neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323 Vokem z Kravař.

Městské muzeum Bílovec

Měšťanský dům s mansardovou střechou, ve kterém dnes sídlí pobočka Muzea Novojičínska, pochází z poloviny 18. století a sloužil jako správní budova při zámku. V 50. letech 20. století prošel menší rekonstrukcí a v současné době uvnitř skrývá dva výstavní sály a stálou expozici muzea.

Větrný mlýn Spálov - nejmenší větrný mlýn v České republice

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. Stavba, jež je také nazývána jako Balerův mlýn, má u země průměr pouhých 3,2 metru.

Komenského škola hrou - muzeum hlavolamů ve Fulneku

Muzeum sídlí v Knurrově paláci, který si nechala v 18. století postavit rodina Knurrova, která ve Fulneku vlastnila významnou soukenickou manufakturu. Na stavbě je cenný zejména portál se štukovým reliéfem korunování Panny Marie, jehož autorem je Jan Jiří Heinz z Uničova.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.