Okres Pardubice

Dům u Jonáše v Pardubicích

Dům u Jonáše je jedním z nejcennějších měšťanských domů v Pardubicích. Byl postaven po velkém požáru, kterému roku 1507 padla za oběť velká část města. V současné době je používám ke společenským a kulturním účelům.

Tipy na víkend: Vyrazte na hody. Zvěřinové, jablečné nebo česnekové

Třetí zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla. Mlsouni si mohou vybírat z opravdu pestré škály food festivalů a kulinářských slavností. Vyrazit lze třeba na jablečné pochoutky na zámek ve Ctěnicích nebo zvěřinové hody v Klokočné. Jídlo pak doplňují vinobraní, která se konají napříč celou zemí, třeba na Pražském hradě nebo na Kunětické hoře.

Háskova vila v Jablonci nad Nisou

Jablonecký exportér bižuterního zboží Jaroslav Hásek si v roce 1931 nechal navrhnout funkcionalistickou vilu. Jedná se o nejstarší ze tří významných funkcionalistických vil v Jablonci nad Nisou.

Památník Zámeček - Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií - najdeme v Pardubicích. V současnosti Spolek Zámeček usiluje o zápis na seznam národních kulturních památek.

Stezka Viléma z Pernštejna v Pardubicích

Nejzajímavější místa v centru Pardubic spojuje naučná stezka Viléma z Pernštejna.

Cyklostezka Vinice v Pardubicích

Území Vinice v Pardubicích dříve sloužilo jako vojenská plovárna, obyvatelé jej nyní využívají zejména k rekreaci a volnočasovým aktivitám. Nyní je zde možné využít cyklostezku.

Trampolínové centrum pod Kunětickou horou

Největší souvislá plocha trampolín pod širým nebem v ČR.

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty

Pardubický zámek se stal součástí svatojakubské poutní cesty do španělského města Santiago de Compostela. Před vstupní Labskou branou byla ve středu 27. června umístěna pískovcová deska se stylizovanou svatojakubskou mušlí. Zařazení zámku na jednu ze tří tras v České republice by mohlo napomoci zájmu turistů o národní kulturní památku, uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.

Tipy na víkend: Na kole po vinohradech nebo za uměním do galerií

Poslední dubnový víkend se koná mimo jiné řada kulturních akcí. Vyvrcholí Týden umění, v jehož rámci můžete navštívit různé komentované prohlídky galerií nebo vybraných objektů. V Pardubicích se také blíží závěr tamního hudebního festivalu. Pokud ale dáváte přednost pohybu, vyrazte třeba na kole po moravských vinicích.

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea

Průvodci Východočeského muzea provází zájemce od května 2018 po nových prohlídkových okruzích ve městě. Zájemcům představí dobu Pernštejnů a moderní architekturu z první poloviny 20. století. Prohlídky jsou na objednávku a konají se v češtině nebo angličtině.

Rodný dům bratranců Veverkových v Rybitví

Rodný dům bratranců Veverkových, vynálezců ruchadla, se nachází na kraje obce Rybitví na nedaleko Pardubic.

Výlet Bohdanečskem - od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska, obnovil tradici vaření piva v jižních Čechách, kde se v nedaleké obci Bzí vařilo pivo již v 18. století.