Tipy na výlety v okrese Písek

Naučná stezka Na břehu Blanice

Naučná stezka se nachází západním směrem od Protivína a je dlouhá 23 km. Seznámí vás s historií zaniklých hradů, tvrzí na Protivínsku, s vesnickou architekturou a s dalšími přírodními zajímavostmi.

Kostel sv. Alžběty v Protivíně

Kostel se náchází na náměstí je zasvěcen sv. Alžbětě a dříve sloužil jako zámecká kaple.

Památník města Protivína

Městské muzeum v Protivíně bylo slavnostně otevřeno v roce 1932. Bylo umístěno v prvním patře domu čp. 19, v budově bývalé obecní školy. Mezi léty 2000 až 2008 se muzeum rozrostlo o specializovanou expozici Exotická příroda - s důrazem na její pestrost a různorodost.

Zámecký park a hrobka na zámku Orlík nad Vltavou

Celý areál byl koncipován jako volný krajinářský park, byly využívány i v současnosti již neexistující svahy pod zámkem. Údajně se u zámku však nacházela i pravidelná parterová zahrada s kašnou.

Co se skrývalo v chodbách budovaných nacisty v Branických skalách?

Táhlé pomekávání se neslo ze skalky pod strmými pražskými Branickými skalami, které jsou součástí přírodního parku Dobeška. Kozlík tu hledal své druhy, ale ti se neozývali. Spolu s několika ovcemi má ohradu v parku nedaleko pobřežní komunikace z Modřan do Podolí.

Putim láká na sochu Švejka, najdete zde i kostnici a hrob sedláka Cimbury

Zejména nyní v létě proudí po starém putimském mostě mnohdy kolony cyklistů, zastavující se u necelé čtyři roky u něj stojící sochy vojáka Švejka. Hašek do Putim umístil četnickou stanici, proslulou výslechem ve filmové verzi s Rudolfem Hrušínským. Žil a pochován zde je románový hrdina Jan Cimbura.

Stálá interaktivní expozice Mraveniště

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Písecká Sladovna pro vás připravila třetí pokračování nejoblíbenější a nejúspěšnější pro děti.

Branické skály - krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. Selské baroko.

Barokní cyklostezka Sepekov - Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.

Kraj pod horou Mehelník - naučný areál Semice - Flekačky

Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.

Zaniklou jihočeskou ves Bastrčice připomíná malá kaplička

Pozůstatky středověké vesnice Bastrčice odkryli písečtí archeologové koncem roku 2005 při budování křižovatky u Nové Hospody - pro bližší konkretizaci lokace tohoto častého pojmenování místa nutno upřesnit, že se jedná o Novou Hospodu na Písecku, devět kilometrů od města nad Otavou směrem ku Praze.

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.