Tipy na výlety v okrese Písek

Oppidum Hrazany: Keltský genius loci nad slapskou přehradou

Už před více jak 2000 lety se zalíbila krajina kolem řeky Vltavy našim předkům. V místech, kde je dnes přehrada Slapy, se kromě jiných usadili tajemní a mnohdy opěvovaní Keltové. Nebyli však jediní, a tak se můžeme v okolí podívat také na dva pozůstatky hradů.

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství v Božeticích

Od března 2016 bude v Božeticích, v bývalém mlýně z 19. století, otevřeno nově Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství.

Bosou nohou téměř pohádkovým zážitkovým Zeměrájem

Slečna u pokladny trpělivě a s úsměvem vysvětluje návštěvníkům, kterak hledat poklad v zemi připomínající Tolkiena. Rodiče se snaží vstřebat informace, děti už by se rády rozeběhly po areálu, nabízející nepřeberné možnosti vyžití. Zeměráj u Kovářova není záležitost hodiny, strávíte tu celý den.

Památník Adolfa Heyduka v Písku

Přijměte pozvání na návštěvu do bytu, v němž "slavík pootavský", básník z literárního okruhu Májovců, strávil poslední dvě desítky svého života. Dochoval se společenský pokoj, jídelna a pracovna s bohatou knihovnou, unikátní je dobová toaleta. Vše s původním nábytkem, obrazy a textiliemi.

Sladovna Písek - prohlídka s příběhem

Aneb "navštívení zlatých časů sladovnických".

Zámek Čimelice - za přízrakem Josefa Vratislava z Mitrovic

Zámek Čimelice s poměrně rozsáhlým souborem doprovodných budov a okolním parkem je dominantou obce Čimelice v jižních Čechách.

K divoké Čertově strouze u Písku se váží čtyři pověsti s pekelníky v hlavní roli

Divoká rokle s potokem na levém břehu Otavy a její okolí je místem veskrze romantickým, a přitom ani mnoho obyvatel Písku o ní ani neví, ač je městu obrazně málem na dohled. S počínajícím časem prázdnin však je záhodno tuto lokalitu návštěvníkům Písku a okolí nabídnout.

Kam o víkendu s dětmi: Rozjet se na Ladronce nebo večer na hrad

Předposlední červnový víkend láká rodiče i děti ke sportovnímu vyžití - ať už na bruslích či kolech v Praze, nebo při netradičních sportech v Písku. Jahodová sezóna láká na sladké dobroty, večerní prohlídky hradů a zámku zase za dobrodružstvím. Výběr je na vás.

Čarokrásný rybník Řežabinec u Písku: ráj ptactva, obojživelníků i milovníků tůní

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně nedaleko Písku stojí za návštěvu nejen zjara, kdy hlasy tamních živočišných obyvatel navozují atmosféru blízkou biotopu deštného pralesa. Ne neprávem má toto místo statut rezervace a celoročně skýtá zajímavé pohledy na jihočeskou přírodu.

Milevskem na popraviště, hřbitov, minirozhlednu i k zázračnému prameni

Z mnoha přírodních, historických i technických památek tohoto koutu Písecka, kam Milevsko patří, v následujících řádcích zmíníme alespoň několik z těch, které je možno navštívit přímo ve městě, či jeho nedalekém okolí. Jinak město rovným dílem leží 22 km jak od Písku, tak od Tábora.

Z rozhleden v okolí Písku je vidět až na Šumavu a do Českého lesa

Odvěkou touhu lidstva shlížet na zem z ptačí výšky dnes (bez rizika Ikarova pádu) snadno naplňují po vlasti četně rozeseté vyhlídkové věže. Některé jsou historickými stavbami, mnohé jiným účelům - vesměs telekomunikaci - sloužící technická zařízení.

Na běžky na Seč

Běžkařských tras v Železných horách je několik. Za příznivých sněhových podmínek jsou upravovány stopovacím zařízením. Okruhy u Seče jsou nenáročné, vhodné i pro začátečníky a dobře dostupné. Jedná se o běžecké okruhy mezi Kovářovem a Sečí, propojené také lesní cestou s Vápenným Podolem. Ta se dá použít jen za opravdu dobrých sněhových podmínek. Nastoupit do […].

Řetězový stádlecký most u Bechyně je národní technickou památkou

Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.

Masopustní průvod, který už má zápis v knize rekordů, opět chystá Milevsko

Letošní, již 153. ročník tradičního masopustního průvodu v Milevsku je na programu 14. února. Proti místním tradicím, počínajícím rokem 1862, však nikoliv v masopustní úterý - hlavní program vyvrcholí v praktičtější sobotní den i večer, předcházet mu ovšem budou již akce ve čtvrtek a pátek.

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.