Tipy na výlety v oblasti Olomoucký kraj

Terezská brána v Olomouci

Terezská brána z dílny projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierra Bechade de Rochepine získala své jméno při návštěvě panovnice Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně.

Kostel sv. Michala v Olomouci

Současná podoba kostela pochází z barokní přestavby původního gotického chrámu v roce 1707. Chrám je považován na za nejstarší kopulovou stavbu tohoto typu na území Moravy. Budován dvěma italskými architekty: Giovannim Pietro Tencallou a Domenikem Martinelli.

Městská elektrárna v Přerově

Část bývalých Městských elektráren se stala kulturní památkou. Jde o unikátní industriální stavbu vystavěnou v duchu geometrické moderny podle návrhu pražského architekta Ladislava Skřivánka a do provozu byla uvedena v roce 1920.

Naučná stezka k prameni řeky Odry

Vojenský újezd Libavá v Oderských vrších je prameništěm jedné ze dvou evropských řek v České republice. Zatímco krkonošský pramen první z nich, Labe, je jedním z nejfrekventovanějších cílů turistů, řeka Odra takový zájem nebudí.

Monument Evropského rozvodí u Bělotína

Betonový pomník u silnice č. 47 z Bělotína do Hranic, připomíná na Jelením kopci nedaleko obce Bělotín průběh hlavního evropského rozvodí. Na jižní straně se rozkládá povodí Bečvy, na severu pak Odry.

Pramen říčky Pilávky se sochou víly

Říčka Pilávka pramení nedaleko obce Hvozd na Prostějovsku. Samotný pramen se ukrývá v lese a nevede k němu žádná značka. Když jej ale objevíte, překvapí vás zde socha víly Pilávky, kterou dle pověsti zaklela lesní čarodějnice.

Pomník T. G. Masaryka v Prostějově

Socha T. G. Masaryka byla odlita v roce 1938 sochařem Otakarem Španielem. Bohužel v roce 1939 musela být zakopána, aby ji okupanti nezničili. V roce 1953 byla komunistickou mocí pod rouškou noci zničena. Událost vyvolala velké lidové nepokoje. V roce 1998 byla odhaleno věrná kopie sochy.

Levandulové bistro Úsov

Jedinečné místo se skvělou atmosférou, které slibuje zajímavý zážitek.

Památník starých Římanů v Olomouci - Neředíně

Novodobý milník, upomínající na tradiční římský způsob označování významných cest, stojí jen kousek od místa, kde si ve druhém století vybudovali římští legionáři opevněný tábor. Naleznete jej na parkovišti u krematoria v olomoucké čtvrti Neředín.

Lyžařský areál Vernířovice

Rodinné lyžování v Jeseníkách. Lyžařský areál a parkoviště (zdarma) je hned vedle příjezdové cesty. Pro milovníky snowboardu je na sjezdovce vybudován snowpark s množstvím atrakcí. Sjezdovka je večer osvětlena, uměle zasněžována a pravidelně strojově upravována.

Lázně Dolní Lipová - Schrothovy léčebné lázně

Lázně Dolní Lipová na Jesenicku byly několik let uzavřeny, od léta 2017 jsou opět otevřeny. Lipovské lázně jsou vhodné zejména pro léčbu kožních onemocnění, dýchacích cest a také některých duševních poruch.

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Navštivte stálé expozice či aktuální výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku - muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově.

Lázně Jeseník - vodoléčba u Priessnitze

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví - computerovou kineziologii.

Uhelné safari na Mostecku láká stále více lidí

Více než 3200 lidí si letos během sezony prohlédlo uhelné lomy a rekultivace na Mostecku. Jubilejní ročník Uhelného safari tak patřil v desetileté historii projektu těžebních společností Severní energetická a Vršanská uhelná k nejúspěšnějším. Od jeho zahájení v roce 2009 přilákal už bezmála 30 tisíc návštěvníků.

Best Sportcentrum v Olomouci

Best Sportcentrum v Olomouci nabízí spoustu příležitostí k volnočasovému vyžití.