Tipy na výlety v oblasti Pardubický kraj

Sbor Církve československé husitské Jevíčko – bývalá synagoga

Bývalá židovská synagoga v Jevíčku byla postavena roku 1794 z materiálu, získaného z původního farního kostela, který byl zbořen v roce 1791. Nyní slouží jako kulturní sál církve čs. Husitské.

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku

Roku 1258 povýšil Přemysl Otakar II. Obec Jevíčko na město. Koncem 14. století pak bylo město obehnáno kamennými hradbami se čtyřmi branami orientovanými podle světových stran.

Galerie Cyrany v Heřmanově Městci

Galerie Cyrany se nachází v budově bývalé židovské školy a současně i obydlí krajského rabína. Shromažďuje sbírku východočeských malířů a sochařů 20. století, sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží manželů Emy a Josefa Horákových darovanou městu Heřmanův Městec.

Kam o víkendu s dětmi: Zkuste si, jak se žilo dřív, nebo přihlížejte obléhání hradu

Konečně dětem přichází zasloužená doba volna a odpočinku po školním roce. Přivítejte prázdniny v Muzeu Karla Zemana v Praze nebo vyrazte do Pardubického kraje a zjistěte, jak se žilo našim předkům na vsi. Pokud chcete ještě hlouběji do minulosti, můžete přihlížet obléhání hradu Bezděz.

Židovský hřbitov Heřmanův Městec

Hřbitov v Heřmanově Městci pochází z 15. století a řadí se mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské hřbitovy v Čechách. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1647.

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Luková - místo, kde duchové pomáhají

Lukovou – západočeskou vesničku, kde se zastavil čas, ještě před několika lety téměř nikdo neznal. Dnes se stává vyhledávaným cílem turistů z tuzemska i zahraničí, dokonce i z takové „exotiky“ jako Brazílie, Japonsko či Island. Proč? Luková je vesnicí duchů, kteří pomáhají.

Poutní místo Fatima Koclířov

Jedno z nejmladších poutních míst v ČR zve na návštěvu. Čeká na vás zde klášterní cukrárna s vlastními výrobky a rozsáhlý přírodní areál se zajímavou historií.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Krasíkova stezka ve Křtinách

Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List je k dispozici na recepci zámku Křtiny.

Hradiště Darebnice nedaleko Chocně

Prehistoriské hradiště se nachází nad osadou Darebnice 4 km od centra Chocně. Je situováno na ostrohu, který k severu a východu příkře spadá. Bývalé opevněné sídliště lužického lidu popelnicových polí bývalo v době hradištní osídlené Slovany.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Hradiště a tvrz Hradníky u Chocně

Z kdysi mohutné tvrze se do dnešní doby dochovaly pouze nepatrné pozůstatky. Místo však bylo osídleno daleko dříve - v mladší době hradištní se zde rozprostíralo hradiště. Středověká tvrz stávala v jeho nejzápadnější části a od zbytku ostrohu byla oddělena širokým příkopem.

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.