Praha

Mníšecký zámek přiblíží dětem osobnost Karla IV.

Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy chystá na letošní rok akce pro děti zaměřené na výročí 700 let od narození Karla IV. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na speciální prohlídky, při nichž se zábavnou formou dozvědí zajímavosti ze života lidí za doby Lucemburků. Koncem května si pak budou moci zasoutěžit při dětském dni s Karlem IV. Informovala o tom kastelánka Jana Digrinová.

Přístav a Pupendo se točily v pražské trampské osadě Tornádo na Kazíně

Romanticky vypadají záběry z obou filmů. Kazínská skála, z níž jsou vidět Mokropsy, na vršek se ale nesmí, drolí se to tu stále víc, čundrácká hospoda Jedličkárna, chaty a další chaty. U přívozu teče Berounka, pardy trampskými nazývaná Stará řeka. Tady vzniklo Tornádo, jedna z prvních trampských osad.

Lahůdkářství bistro Paukert – legendární pražské lahůdkářství

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství na Národní třídě sice už není, avšak bistro s tímto jménem však naleznete na Rohanském nábřeží.

Tipy na víkend: Mistrovství v žehlení nažhaví v Brně, naopak zchladí zimní běh v Praze

Kromě klasických běžeckých závodů a degustačních akcí budete mít tento víkend možnost získat méně obvyklé zážitky. Mistrovství Brna v žehlení třeba inspiruje hospodyňky k lepším výkonům u žehlicího prkna a festival španělsky mluvených filmů zase rozšíří obzory filmovým nadšencům.

Kam o víkendu s dětmi: Šifrovat na hrad nebo se roztočit na Matějskou

Velkou událostí tohoto víkendu bude bezesporu spuštění Matějské pouti na pražském výstavišti. Zatím je však její návštěva spíše pro otužilce. Kromě pouťových atrakcí se nabízejí také divadelní pohádky, šifry na hradě Červený Újezd nebo speciální prohlídky Brna a mnoho dalšího.

Památník Šoa Praha - revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Medvědárium Praha - ráj plyšových medvídků

Medvědárium Praha je jedinečný obchod s opravenými plyšovými medvídky. Jejich sběratelka Lucie prodává opravené staré plyšové medvědy, které získává nákupem nebo darem. Těm vrátí ztracenou krásu, doplní jim oblečky nebo jiné dekorace a zase je prodá.

Apple muzeum v Praze - největší soukromá sbírka na světě

Největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě naleznete v pražské Pop Art Gallery. Praha je prvním městem, kde je možné jedinečnou výstavu vidět.

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.

O Kutné Hoře se kdysi psalo i jako o propasti špatnosti. Město proslavily pražské groše

Není od věci se někdy ponořit do četby starých kronik. Ve Zbraslavské se píše kupříkladu toto: “Neboť co to je, že Kutná Hora, podnět lakoty a propast špatnosti, strhuje na sebe pozornost různých… národů a láká cizí krále a knížata.“.

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.

Hlávkův most v Praze - nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.

Hlávkovy koleje - první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty

Hlávkovy koleje tvoří dvě secesní budovy, které se nachází na Novém Městě v Praze 2. Jsou vedle sebe, ale jedna z nich má průčelí do ulice Dittrichova a druhá do ulice Jenštejnská. Jejich historie je spojena se jménem jejich zakladatele, kterým byl doktor Josef Hlávka.

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.

Pasta Caffé v Praze

Restaurace Pasta Caffé z rodiny Ambiente Group v pražské Vodičkově a Vězeňské ulici se zaměřují na italskou kuchyni, především těstoviny. Fungují i jako kavárna – nabízí snídaně, kávu a zákusky vlastní i z Café Savoy.