Velhartice

Bikepark Velhartice

Bikepark na kopci Borek nedaleko Velhartic nabízí tři tratě různé obtížnosti. K dispozici je zde i vlek a občerstvení.

Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.

Šumavské trojhradí Rabí, Kašperk a Velhartice se snaží o zvýšení návštěvnosti regionu

Projekt začal v roce 2011 a od té doby se neustále rozvíjí. Cílem je zvýšit návštěvnost v regionu a zdržet tu návštěvníky nejen k prohlídkám hradů, které mají rozhodně co nabídnout, ale i dalšími akcemi. Trojhradí je mezi sebou vzdálené na zhruba dvaceti kilometrech.

Hrad Velhartice se o víkendu ponoří do doby Karla IV.

Známý a hojně navštěvovaný gotický hrad oslaví narozeniny nejvýznamnějšího českého panovníka.

Kostel Narození Panny Marie Velhartice

Gotická přestavba pozdně románské svatyně Narození Panny Marie, dominující městečku se uskutečnila již kolem roku 1330, ze staršího objektu zůstala stát severní strana lodi.

Lyžařský areál Veselice ve Velharticích

Lyžařský areál Veselice ve Velharticích nabízí jednu sjezdovku lehké obtížnosti a vlek typu Poma.

Rybník Bušek u Velhartic

Rybník Bušek leží jihozápadním směrem od města Velhartice v podhůří Šumavy.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.

Židovský hřbitov ve Velharticích

Hřbitov byl založen roku 1858, náhrobky se datují od doby založení až do roku 1934. Poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1941.

Velhartický hřbitov – místo, kterým prostupuje zlo

Jihozápadně od obce Velhartice se nachází děsivé místo, nevhodné k pouhé návštěvě, natož k delšímu pobytu. Proč se nemá chodit na místní hřbitůvek, věděl už Karel Jaromír Erben, který se zde nechal inspirovat k sepsání balady Svatební košile.

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice

Kostel obklopený poli nedaleko Velhartic byl založen roku 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století byl významně upraven. Právě zde se měl odehrát děsivý příběh z balady Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Byly na Velharticích korunovační klenoty? Během Zamykání hradu se můžete zeptat

Památkové objekty se tak trochu podobají medvědům. Přes léto se vykrmí návštěvníky, aby přes zimu ve spánku nepřízeň počasí přežily a na novou sezónu se připravily. Ne všechny hrady a zámky tak učiní, ale Velhartice, kde se měl císař Karel IV. Dívat na dno číše se zdejším Buškem, v sobotu zavírají. Sportovně!

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích zve k návštěvě všechny návštěvníky i nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka.