Kudy z nudy v obci Nosálov

Zobrazit všechny články o obci Nosálov

Arcibiskupský lom - zatopený lom u Vápenné

Trochu skrytý zatopený lom se nachází na severním úpatí kopce Žulový vrch, jižně od osady Zelená hora. Lom je jednou z nejvýznamějších lokalit výskytu chráněného raka říčního.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě

Barokní kostel svatého Petra a Pavla je srdcem a symbolem Malé Úpy. Byl postaven v letech 1788-1789 a ve své době byl nejvýše položeným kostelem v Čechách (v současné době je až na 4. místě, hned po kostelu na Kvildě, Božím Daru a sv. Tomáši u Lipna), nachází se ve výšce 975 m.

Bývalá Sieglova vila v Šumperku

Novoklasicistní vilu si po roce 1867 nechali postavit textilní podnikatel Robert Siegl se svojí manželkou Emmou, pocházející z rytířského rodu Terschů. Autorem projektu byl vídeňský architekt Theophil von Hansen, tvůrce imperátorské Vídně 19. století.

Galerie Abakuk - řezbářské práce motorovou pilou

V historickém objektu bývalého rychtářství v Hanušovicích se řezbář Jaroslav Pecháček snaží navrátit mu ducha starých časů. Jeho specializací je řezba dřevěných soch výhradně motorovou řetězovou pilou, kterých má v současné době již 27 kusů.

Galerie Celnice v Malé Úpě

Galerie slouží jako kulturní a komunitní multimediální centrum, které nabízí nevšední podívanou a poslyšenou. Jedná se o nejvýše položené galerii v Čechách. Ležíme ve výšce 1 050 m.

Habermannův mlýn a Habermannova vila v Bludově

Hubert Habermann byl mlynář z vesnice na severu Moravy. Mlýn byl vlastněn sudetoněmeckou rodinou Habermannů a využíval se k produkci mouky, jako pila a v mlýně byla také založena menší produkce dřevěných beden. V roce 1920 byla jako rodinné sídlo vybudována secesní vila.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Kaolínka - kaolínový lom u Vidnavy

Jeden z nejkrásnějších lomů v kraji, připomínající ve zmenšeném měřítku romantickou krajinu Divokého západu či kanadských jezer. V lomu se dříve těžil kaolín a i dnes jsou břehy a okolí bílé.

Kaple Božího hrobu v Mimoni

Areál Božího hrobu v Lužické ulici je významnou památkou města. Je kopií Božího hrobu v Jeruzalémě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Mimoni

Farní kostel sv. Petra a Pavla, dnešní dominanta města, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy.

Kostel sv. Stanislava v Mohelnici

Původně hřbitovní kostel stojí na Nádražní ulici, kněžiště a východní část zde stojí od r. 1584, v dalších stoletích byl kostel barokně upraven.

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.

Latzelova vila ve Vápenné

Anton I. Cajetan Latzel se narodil ve Skorošicích, usadil se poté v dnešní Vápenné a kromě hospodářství zde provozoval i vápenku a bělírnu příze. V letech 1869 a 1871 postavil jako jeden z prvních ve Slezsku kruhovou vápennou pec. Ve Vápenné se usadil v roce 1879.

Lesopark Šeptouchov v Ledči nad Sázavou

Šeptouchov nabízí možnost celoročních procházek v klidném lesoparku nedaleko centra města. Z vyhlídky na šeptouchovských skalách se nabízí krásný pohled na město a široké okolí.