Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Rašeliniště Pele u Chlumu u Třeboně

Rašeliniště Pele nedaleko Chlumu u Třeboně představuje oblast rašeliniště v počátečním stádiu vývoje s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů vázaných na tento charakter půdy.

Naučná stezka Kapříka Metlíka Nová Bystřice

Od roku 2024 mají všechny děti (nejen) z Nové Bystřice nového kamaráda! Jmenuje se kapřík Metlík a má svoji vlastní naučnou stezku u rybníku Benešák! Na deseti naučných tabulích se dozvíte všechny zajímavosti a podrobnosti ze života kaprů. Objevte s námi fascinující svět těchto sladkovodních ryb!

Levné rande i jeden z nejkrásnějších výhledů na Čechy v jednom

Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Přívoz Židova strouha

Chtěli byste se mezi úchvatným údolím Židovy strouhy a Stezkou podél Lužnice u Bechyně dostat snadno přívozem?

Socha Jiřího Hrzána

U opěrné zdi gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře objevíte nápaditou bronzovou plastiku herce a místního rodáka Jiřího Hrzána. Autorkami díla jsou sestry Melkusovy.

Okno na Kašperk – fotopoint s výhledem na hrad

Originální fotku z výletu na hrad Kašperk pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno“. Ze správného úhlu je z něj výhled na ikonický šumavský hrad.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku

Nově vybudovaný Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů se nachází na autentickém místě, kde v r. 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. Cikánský tábor. Zde byly nuceně koncentrovány celé romské rodiny před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

Přírodní památka Horní Malše

Přírodní památka Horní Malše zahrnuje oblast řeky Malše a jejích přítoků od hranic s Rakouskem až po město Kaplice. Předmětem ochrany je biotop a populace perlorodky říční a populace vydry obecné. Významné jsou příznivé chemické a fyzikální parametry vody.

Okružní trasa Užij si umění v Písku

Vycházková trasa s názvem Užij si umění v Písku provede zájemce historickým centrem. Kromě známých dominant představí také osobnosti spjaté s Pískem.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.

Sluneční ostrov v Českých Budějovicích

Nový rekreační areál u řeky Vltavy by měl v Českých Budějovicích vzniknout do léta 2025. Nabídne přírodní prostředí s řadou odpočinkových ploch, mola a zpevněný přístup do řeky.

Vodní elektrárna Hněvkovice

Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.