Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci

Jedním ze symbolů města Jindřichův Hradec je rybník Vajgar. Nachází se uprostřed města a první zmínky o něm pocházejí z června 1399. Původně ho místní nazývali Městský nebo Zámecký, nynější pojmenování z německého "Weiher" (rybník) získal až koncem 17. století.

Vodácké tipy na sjíždění Lužnice

Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?

Bezbariérové výlety po jižních Čechách. Na řadu míst se dostanou už i hendikepovaní

Turistické cíle letos více zpřístupňuje i hendikepovaným návštěvníkům Jihočeský kraj. Řada historických památek i stezek je bezbariérová, vyzkoušet si tu mohou i různé druhy sportu.

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.

Na Lipně je atrakcí i návštěva podzemí vodní elektrárny

Nejen Stezka korunami stromů, bobová dráha, levobřežní cyklostezka, ale i návštěvy podzemí vodní elektrárny patří mezi taháky letošní sezony na Lipensku. Návštěvníci se podívají 160 metrů pod hladinu lipenské nádrže. Energetici pro ně připravili celkem sedm prohlídkových víkendů od června do srpna.

Městská památková rezervace České Budějovice

Historické jádro královského města Českých Budějovic bylo v roce 1980 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Dochoval se pravidelný šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím obklopeným domy s podloubím. Mezi nejvýznamnější stavby patří Černá věž a katedrála sv. Mikuláše.

Jižní Čechy se chlubí cyklostezkami

Se začátkem turistické sezony láká Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) návštěvníky na vyhlášené cyklostezky a cyklotrasy. Cyklisté se mohou vydat na více než 10 tisíc kilometrů značených cyklotras, což je nejvíce ze všech krajů republiky. Oblíbené cyklostezky vedou například podél Vltavy nebo po hrázi lipenské vodní nádrže.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Na gotické zřícenině Karlův hrádek zahájí sezonu

O nadcházejícím víkendu se slavnostně otevře gotická zřícenina Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Zříceninu ze 14.  století založil Karel IV. Jako osobní sídlo. Po staletí byla tato památka téměř zapomenuta. Až parta nadšenců založila před několika lety spolek s názvem Karlův hrádek, oslovila starostu Hluboké nad Vltavou a s pomocí archeologů a dalších vrací kulturní památce původní krásu gotického hradu.

Špýchar v usedlosti Myštice

Špýchar je součástí areálu nevelké vesnické usedlosti v jihočeských Myšticích. Jedná se o samostatně stojící zděný špýchar, který v r. 2022 prošel celkovou rekonstrukcí krovu vč. Původní krytiny z došek a šindelů.

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.

Bledulový ráj v údolí romantického Pekla

Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.