Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Kam o víkendu s dětmi: Připojte se do čertovského průvodu, upečte si perníčky

Tento víkend nebude jiný než plný čertů a sladkých odměn. Hopsárium v Českých Budějovicích nabízí možnost pečení perníčků všech možných tvarů, zatímco pro statečné se na Vysočině chystá pochod čertů. Nebo s dětmi zajeďte do Velkého Týnce a probuďte v nich ducha Vánoc tím, že si připomenete zvyky a tradice na svátek svaté Barbory.

Fara Malenice - farářova tajná komnata

Uprostřed vsi Malenice stojí na svahu pod kostelem svatého Jakuba opuštěná fara. Pan farář už v ní dávno nebydlí, zato se v ní nalézá jedna tajuplná komnata. Dáte hlavy dohromady a rozluštíte farářovo tajemství?

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

Kostel sv. Štěpána Kvilda

Když v roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících, byla zahájena stavba dřevěného kostela, jehož stěny byly pokryty šindelem.

Městské středověké opevnění v Bechyni

Od jara 2017 bude moci každý, kdo zavítá do lázeňského města Bechyně, navštívit naučnou stezku, která spojuje jednotlivé části městského středověkého opevnění.

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

K čemu mohla na Šumavě sloužit podivná kamenná stavba?

Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.

Šumava se ponořila do zimní atmosféry, ocenili ji i běžkaři

Stromy ohýbající se pod tíhou sněhu, zaváté a místy zledovatělé silnice, první běžkaři. Tak o víkendu vypadaly šumavské kopce.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Most v Zářečí

Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Vycházková trasa ke Třem křížům

Trasa vedoucí do historické lokality nad městem Dačice je lemována jednotlivými zastaveními křížové cesty. Poutní zážitek je navíc umocněn výhledem na krásné centrum města Dačice.