Řeky v oblasti Kraj Vysočina

Suchou nohou přes Otavu v místě zaniklých mlýnů i nedávné vraždy

Na 25 kilometrech toku Otavy nemá turista mezi Pískem a Zvíkovem jinou možnost přejít z jednoho břehu na druhý jinde než přes plynovou lávku, spojující údolí řeky u chatařských osad ve Vrcovicích a pod Borečnicí. Historie zda zanechala nejen připomínku práce předků, ale i se zde udál krvavý čin.

Popravčí vrch u Hluboké není místo stětí Záviše z Falkenštejna

Místo, kde byla provedena okatá poprava tohoto ambiciózního šlechtice, se nachází v dnešním Zámostí, tedy hlubockém podhradí na pravém břehu Vltavy. Kámen tuto událost z roku 1290 připomínající však pouze přibližně lokalizuje umístění popravčího špalku. Najdeme zde mnoho dalších rozporů a nejasností.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Po zprovoznění hněvkovické plavební komory, jež získala cenu Vodohospodářská stavba roku 2017, se po desetiletích obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy.

Na splavněné Vltavě přibývá lodí i turistů

Po otevření plavební komory na přehradě a jezu Hněvkovice doplují nyní menší lodě po Vltavě z Českých Budějovic až do Prahy a dále. Loni vyrazilo mezi Hlubokou nad Vltavou a Budějovicemi přes dva tisíce plavidel s osmi tisíci lidmi. O víkendu startuje nová sezóna a turisté se mohou těšit na nové výlety.

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů.

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi městy Chotěboř a Golčův Jeníkov. Pás rulových balvanů (kamenný proud) vznikl mrazovým zvětráváním skalního podkladu ve starších čtvrtohorách.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Vltavská informační centra nespí, rok 2018 přinese rozšíření služeb

Vltavská informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem.

Rostoucí lodní provoz dává zelenou projektu Stezka řeky Vltavy

Po více než šedesáti letech se letos na Vltavu pod Českými Budějovicemi vrátila lodní doprava. Ta představuje nové možnosti významného rozšíření turistické nabídky celého regionu. Po otevření plavební komory v Hněvkovicích se provoz na říční trase Stezky Vltavy rychle rozšířil.

Vodní nádrž Sedlice

Vodní nádrž Sedlice je přehradní nádrž na řece Želivce u Humpolce. Byla vybudována během let 1921 – 1927 pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Slouží k zachycování splavenin a v létě také k rekreačním účelům.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).

Vltavské InfoPointy na plavební stezce mezi Českými Budějovicemi a Týnem rozšiřují své služby

Vltavské InfoPointy, informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem nad Vltavou a Koloději nad Lužnicí, postupně rozšiřují své služby.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.