Králové­hradecký kraj

Návrší Chlum u Dobrušky s pozůstatky z doby bronzové

Oblast kolem Dobrušky je osídlena již od doby bronzové. Dokazují to zejména zbytky lužického hradiště na návrší lesa Chlumu nad osadou Podchlumí a mohylová žárová pohřebiště na Chlumu směrem k Semechnicím a v lese Halíně u Běstvin.

Pomník selského povstání v parku u Chlumce nad Cidlinou

Na památku porážky selského povstání v roce 1775 byla v roce 1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty vytvořena východně od Chlumce nad Cidlinou na malém návrší řečeném Skalka stojící socha rebela.

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou - park s francouzskou zahradou a oranžerií

V okolí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou najdete park, který byl založen stejně jako zámek v letech 1721–23 podle projektu barokního architekta Giovanniho Santiniho-Aichela. Zahrada byla nejdříve koncipována jako barokní, až později byla proměněna na krajinářský park.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Koupaliště a kemp Broumar

Kemp vybudovaný na břehu největšího rybníku v okrese v podhůří Orlických hor je ideálním východiskem k mnoha turistickým cílům na kole i pěšky. Rekreační areál obklopuje rybník Broumar.

Krytý bazén a letní koupaliště v Dobrušce

Krytý bazén má délku 25 metrů, součástí bazénu je skokanská věž, malý bazén, výřivka, sauna a parní komory. Letní venkovní bazén je 50metrový a pro děti je k dispozici dětský bazének.

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Koupaliště Chlumec nad Cidlinou

Na soutoku řek Cidliny a Bystřice najdete areál městského koupaliště Chlumec nad Cidlinou, které nabízí nejen koupání, ale i možnost ubytování v kempu a chatkách a stravování v restauraci. Městské koupaliště prošlo v roce 2010 velkou rekonstrukcí.

Židovský hřbitov v Dobrušce

Místem posledního odpočinku dobrušských Židů byl židovský hřbitov na konci dnešních ulic Křovické a Javorové. Své hřbitovy nazývali Židé poeticky "zahrada mrtvých". Na dobrušském hřbitově se pohřbívalo až do osudného roku 1942.

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice se nachází v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí v Dobrušce. Ve sklepení rabínského domu byla znovuobjevena tzv. Mikve, což je vodní nádrž, která sloužila pro rituální lázně. Jedná se o ojedinělé místo, které stojí za návštěvu.

Barokní zámeček Hořice

Nedaleko náměstí v Hořicích stojí již po staletí barokní zámek. V současnosti je sídlem Lesů ČR a Lesní společnosti Hradec Králové. Kolemjdoucí zcela jistě upoutají dosud funkční sluneční hodiny a nad vchodem erb, který byl znakem rodu Strozziů, pánů na Hořicku.

Kouzelný mlýn na festivalu Jičín – město pohádky

Chtěli byste na vlastní oči vidět mlýn, který se dá podle potřeby převážet, kam chcete? Třeba od jedné řeky ke druhé? Který měří na výšku přes tři metry, váží téměř 300 kilogramů, ale je schopen pracovat i na malém potůčku?

Panenkárium - Muzeum panenek v Hradci Králové

Panenkárium v Hradci Králové představuje stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti. Prohlédnete si pěknou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky vystřihované z papíru.

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice se nachází v mezipatře radniční věže v Dobrušce. Hrdelní právo bylo středověkou výsadou města. Uvidíte zde kopie popravčích a mučících nástrojů.

Pohraničníci zabetonovali Nový Hrádek u Lukova před útěkáři do Rakouska

„Nesměla tudy proklouznout ani myš, hranice byla velmi exponovaná, málokdo se ale dostal do její blízkosti,“ vypráví o poválečné historii zříceniny nad Dyjí průvodce. Bdělí nebyli jen pohraničníci, hraniční pásmo měli pod dozorem příslušníci Pomocné stráže VB a též dorost.