Okres Beroun

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Museum lehkého opevnění Karlštejn

V objektu stálého československého opevnění z roku 1937, je zřízeno unikátní museum, ve kterém se můžete seznámit s celou škálou zbraní a vybavení předválečné armády. Objekt je zrekonstruován a opatřen výzbrojí a výstrojí tak, jak byl připraven k obraně naší republiky při mobilisaci v září 1938.

Hrad Valdek a Jindřichova skála se vzájemně pozorují přes údolí Červeného potoka

Na Hořovicku to stihnete během půldne. Hořovický zámek je v částečné rekonstrukci, ale hlavní prohlídková tras je přístupná, zrovna jako perfektní výstava dětských hraček. Není to oční pastva jen pro nejmenší, exponáty potěší každého, prohlídka trvá půlhodinku.

Na zámku v Hořovicích připravoval prezident likvidaci ruského disidenta

Filmová fikce právě skončeného televizního seriálu Atentát přeměnila zámek v Hořovicích na vládní sídlo v Lánech. Po vzoru amerických filmů jsme se také dočkali prezidenta padoucha, tentokrát v područí Moskvy. Pravdou je, že seriál byl akční, děj odsýpal, herecké výkony na úrovni, divák se nenudil.

Hrad Karlštejn připomene 700 let od narození otce vlasti

Největší středočeskou památku a oblíbený cíl turistů - hrad Karlštejn, který bude v letošním roce středem pozornosti, v loňském roce navštívilo téměř 218 tisíc lidí. Znamená to meziroční úbytek návštěvníků o zhruba 500 lidí. Přesto se pokladna hradu naplnila zhruba o dva milióny korun více než v předchozím roce.

Jméno otce vlasti má v názvu nejen Karlštejn, ale i pověstmi oplývající Karlův Hrádek

Jen málokdo nedovede určit lokaci tak známých míst, jako je třeba Karlštejn, Karlův most, Karlova univerzita či Karlovy Vary (dnes humorně kumulací ruských zbohatlíků zvané Ivanovy). Je však mnoho míst, kde český král a římský císař zanechal otisk své doby, a která nejsou tak v hledáčku davů turistů.

Točníkem chtěl císař a král Václav IV. trumfnout otcův Karlštejn

Mohutné souhradí Žebráku a Točníku nemá u nás obdoby. Žebrák opravdu působí pod Točníkem jako chudý příbuzný. Přitom to byl oblíbený hrad Karla IV. Při cestách do Norimberka. Když mu zde na Vánoce 1351 zemřel prvorozený syn, na hrad zanevřel. Václav IV. Vystavěl nad Žebrákem monumentální Točník.

Nádherná je cesta kolem bubovických ledopádů na hrad Karlštejn

Po vodě nebylo v Bubovickém potoku ani památky, přes vyschlé koryto smutně položeny čnějí zasněžené lávky. Sbohem ledopády, bylo to jasné, výlet bude trochu fádní, i když nádhernou přírodou. Ale řečeno parafrázováno slovy tety Kateřiny z páně Sirotkova Saturnina: Nezatracuj dne před večerem!

Od Lokte po Karlštejn, z vězení na císařský hrad vedla cesta Otce vlasti Karla IV.

Před 700 lety se narodil císař německý a český král Karel IV. Kanovník Vojtěch Raňkův z Ježova ho nazval Otcem vlasti. Na norimberském orloji na Hauptmarktu sedí uprostřed dění císař Karel IV. Každé poledne se orloj rozeběhne. Zazní troubení trubačů a objeví se sedm kurfiřtů, třikrát obejdou císaře.

Cesta na Karlštejn za impozantními výhledy nejen na slovutný hrad

Při druhém adventním víkendu nás sluníčko vytáhlo na výlet k hradu Karlštejn. Skoro podzimní počasí přálo nádherným výhledům a ještě lepším zážitkům z cesty. Proto se tedy vydejme na výlet místy s až překvapivými pohledy na známý hrad.

Zříceninu jednoho z nejmenších českých královských hradů ukrývají lesy Křivoklátska

O posledním říjnovém víkendu jsme se vydali na výlet k jednomu z nejmenších tuzemských královských hradů v Čechách, ke zřícenině zvané Jenčov. Někdy se uvádí i pod jménem Jinčov. Start naší cesty byl ve Zbečně, kam nás dovezla lokálka z Berouna.

Vycházkové okruhy po městě Beroun

Turisté si v Berouně mohou vybrat ze třech vyhlídkových tras: historické, poznávací a turistické.

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum leží na okraji národní přírodní památky Karlštejn a je vstupní branou do nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Českém krasu.

Na Karlštejn se na čas vrací poklad

Po zhruba 120 letech se na Karlštejn vrací poklad, který tam byl nalezen během opravy a rekonstrukce hradu na konci 19. století. Zatím je ve stálé expozici vystaveno jen několik desítek stříbrných a pozlacených spon a knoflíků, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, ale od března příštího roku k poctě 700 let od narození Karla IV. Bude na Karlštejně vystaven poklad v celé své kráse, tak jako ho veřejnost dosud neviděla.

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Minipivovar Bobr, který se nachází v obci Zadní Třebaň, vaří jak tradiční české pivo plzeňského typu, světlý a polotmavý ležák, tak příležitostně polotmavý speciál či svrchně kvašený světlý.