Tipy na výlety v okrese České Budějovice

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Na nově otevřené trase na zámku Hluboká je i pokoj s admirálským můstkem

Jedna z našich nejnavštěvovanějších památek, novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou, otevřel novou prohlídkovou trasu. Schwarzenberské sídlo je označováno jako náš nejkrásnější zámek, jeho přestavba byla inspirována královským zámkem v anglickém Windsoru. Trasa je otevřena do 19. listopadu.

Vyhlídka a přírodní rezervace Zvolská homole

Skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole tvoří pravý břeh Vltavy na území Zvole nad Vraným nad Vltavou.

Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie byla založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

První zmínky o veřejné knihovně se datují již do 30. let 19. století. Založili ji posluchači filozofického institutu v roce 1834 a působila až do roku 1870. V roce 1885 byla zahájena činnost knihovny v budově Besedy v ul. Na Sadech. Jako student zde vypomáhal básník Fráňa Šrámek.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Muzeum Františka Miroslava Čapka v Lišově

V Lišově v objektu Schwarzenberského špitálu je umístěna zajímavá výstava, vypovídající o bohaté historii města Lišova a okolí.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte den zvířat, vyrazte na dýňové slavnosti

Na sobotu připadá Mezinárodní den zvířat a v mnoha zoologických zahradách se u této příležitosti konají akce. Zúčastnit se jich můžete třeba v Praze, Brně nebo Hluboké nad Vltavou. S podzimem se do popředí dostávají také dýně, na jejichž slavnosti můžete rovněž vyrazit hned na několik míst. Nechybí ale ani tvořivé dílny či drakiáda.

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka se nachází se v severní části zámeckého parku a otevírá se z ní nádherný pohled na okolní krajinu.

Muzeum přírodovědy v Doudlebech nad Orlicí

V prvním patře zrekonstruované zámecké sýpky se nachází stálá expozice přírodovědného muzea. Bohatá sbírka, čítající stovky až tisíce exponátů potěší všechny milovníky přírodovědy.

Workoutový park nejen pro vozíčkáře v Hluboké nad Vltavou

Workoutové hřiště ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou představuje unikátní venkovní posilovnu, která je jednou z prvních v Evropě sloužících nejen zdravým lidem, ale také vozíčkářům.

Pivovar Hluboká nad Vltavou

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Expozice o Přemyslu Otakarovi II. v Českých Budějovicích

Nová stálá expozice věnovaná Přemyslu Otakarovi II. A jeho době. V části věže Železná panna představí život českého panovníka dokumenty a dobové předměty.

Rudolfova štola - zásobárna vody pro Královskou oboru

Jedná se o tunel v Praze vybudovaný v 16. století pro zásobování Královské obory vodou. Štola o délce 1098 metrů překonává výškový rozdíl hladin Vltavy 110 cm. Štola probíhá asi 45 metrů pod terénem a dnešní zástavbou Letné. Štola byla ražena v letech 1589 až 1593.