Okres Cheb

Socha Sépie na Chebském hradě

Bronzovou sochu Sépie vytvořil český sochař a malíř Jaroslav Róna. Jedná se o druhý odlitek díla z roku 2000. První odlitek je umístěn nedaleko zámku Klenová.

Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní.

V srdci Slavkovského lesa leží dřevěný zámeček, Tajga i Smraďoch

Oním panským sídlem je lovecký zámeček Kladská, dnes hotel alpského stylu, Tajga je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, pach sirovodíku prozrazuje přírodní rezervaci, dle nevábného odéru pojmenované Smraďoch.

Hartoušovské mofety

V údolí říčky Plesná, která je přítokem řeky Ohře na Chebsku, najdete několik unikátních míst s vývěrem sopečných plynů – mofet. Mofety jsou výrony oxidu uhličitého na zemský povrch z nitra Země.

Lyžařská škola a půjčovna v Mariánských Lázních

Příjemnou a zábavnou formou vás naučíme ovládat lyže a snowboard, zdokonalíme Vaše dovednosti a dodáme více jistoty na svahu.

Stopy Goetheho lásky i anglického krále najdete v muzeu v Mariánských Lázních

Což je ale jen vzorek nabídky z expozic, situovaných do domu z roku 1818, stojícího nad kolonádou s vyhledávanou Zpívající fontánou. Jelikož zde roku 1823 pobýval J. W. Goethe, bývalý Zlatý hrozen je dnes znám jako Goethův dům a náměstí, kde stojí, jak jinak, nese rovněž jméno velkého německého literáta.

Zámek Kynžvart ukrývá v nádherných interiérech nespočet unikátů

Většině lidí se v souvislosti s obcí Kynžvart vybaví lázně a se jménem Metternich v lepším případě dějepisný pojem absolutismus. Ovšem při návštěvě kraje kolem Mariánských Lázní stojí za návštěvu rozhodně zámek Kynžvart, spojený právě s Metternichy.

Rybářská kyselka u obce Libá

Minerální pramen se nachází na cyklostezce 2286 v Přírodním parku Smrčiny. Kyselka je známá od 17. století, do roku 1945 bývala u pramene i stáčírna. Dnes slouží příchozím k čerpání minerální vody pumpa.

Rozhledna Stráž u Aše

Na státní hranici České republiky s Německem poblíž Aše (Horní Paseky) najdete zajímavou rozhlednu Stráž, která pochází ze 70. let 20. století. Jedná se o bývalou vojenskou strážní hlásku.

Za obnovu totálně zničeného Vildštejna povýšili majitele do rytířského stavu

Do roku 1950 nesla Skalná u Františkových Lázní jméno Vildštejn, zrovna jako zdejší hrad. Komise poté rozhodla o přejmenování. Po válce hrad osídlili rumunští reemigranti a nastala doba zkázy. Hrad byl na odpis, od 80. let 20. století se začalo s jeho opravou, stojí díky soukromému vlastnictví.

Nevtíravá krása chebských hrázděnek

Chebsko má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Zajímavostí je tu spousta. Od přírodních, po ty vytvořené lidmi. Od církevních a světských staveb po měšťanské domy i selská stavení. Stavební materiál udával ráz objektů, na Chebsku byl dostatek kvalitního dřeva. Proto můžeme obdivovat hrázdění.

Podhradí na Ašsku je plné pozoruhodných památek

Ašsko je trochu turisticky opomíjené, v bývalém přísně střeženém hraničním pásmu ale najdete dost zajímavých objektů i přírodních zajímavostí. V údolí Ašského potoka se nachází ves Podhradí, do roku 1945 se jmenovala Neuberg. Stojí tu ruiny několik panských sídel a unikátní kostel Dobrého pastýře.

Král smrků v Mariánských Lázních

Památný strom smrk ztepilý rostl severozápadně od Mariánských Lázní mezi alejí Svobody a alejí Smetany. Stáří smrku bylo odhadováno na 200 let. Majestátný strom měřil v obvodu kmene 450 cm a byl vysoký 39 m.

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Turistické infocentrum města Chebu připravilo prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představí vám technickou památku vysoké historické hodnoty - krovy zkonstruované v různých staletích.

S Karolínou za poznáním města Mariánské Lázně

Chystáte se do Mariánských Lázní s dětmi? Pak určitě využijte dětskou trasu s mariánskolázeňskými veverkami. Veverek je v lázeňských parcích spousta a jednu z nich – Karolínu - jsme povýšili na dětského průvodce.