Okres Chrudim

Na zámku Slatiňany je připravena velikonoční prohlídka spolu s hipologickou expozicí

O Velikonocích bude otevřeno na zámku Slatiňany nejen v sobotu 7. dubna, v neděli 8. dubna, ale také v pondělí 9. dubna. K vidění bude velikonoční úprava zámeckých prostor.

Líbezné kouzlo Chotěborek, kde se narodil František Xaver Dušek

Majestátní Karlštejn, romantickou Hlubokou, hravou Telč či záhadnou Macochu zná u nás asi každý. Česká republika však nabízí i skromnější, ale stejně krásné památky stulené mimo hlavní turistické trasy, které chceme představit. Dnes nás tedy toulavé boty zavedou do východočeských Chotěborek.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékjí vody do čtyř stran a dvou moří.

Horská chata na Mariánské

Celoroční turistika v Krušných horách pro každého, vaše zvířecí miláčky nevyjímaje. Horská chata láká všechny příznivce celoroční turistiky do rekreační osady Mariánská. Kromě množství turistických i cyklo tras poskytuje lokalita dobré podmínky také pro houbaře.

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky je jedna z nejstarších bud v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. Mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest, které se tu zbíhají ze všech směrů - Rokytnice nad Jizerou, Studenova, Harrachova, Míseček, Špindlerova Mlýna a Rezeku.

Putování divočinou: Na slovenské Muráňské planině volně chovají stáda koní

Zachovalé krasové území Muráňská planina je slovenským národním parkem od roku 1997. Rozkládá se na rozloze 20 318 ha jižně od Nízkých Tater a horního Hronu, mezi městy Brezno, Tisovec, Muráň a Červená Skala.

Hluboká má vzor v anglickém Windsoru

Bílá jako svatební dort, jako koruna se tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou. Hluboká. Do povědomí vešla i po natáčení filmu Pyšná princezna. Nejkrásnější z českých zámků, členitý objekt plný věží a cimbuří, zasazený v nádherném anglickém parku působí dojmem středověku, je ale poměrně mladý.

S kamerou na cestách: Chrudim plná gotických a barokních skvostů

Chrudim patří k městům, která – pokud je navštívíte poprvé, nebo po značném časovém odstupu – umí překvapit. Na Resslově náměstí možná i vy zažijete pocit, že jste právě zavítali do místa mnohem známějšího i věhlasnějšího.

Krušnohorský semmering

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku - Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Horská naučná stezka Merklín

Naučná stezka začíná u nádraží v Merklíně a je cca 6 km dlouhá. Návštěvníkům během nepříliš náročné procházky představí například bývalé obce Horní a Dolní Kaff.

Hnojový dům, nová asfaltka a přemnožené zmije

Horskou osadu Jizerku zná mnoho lidí jako místo, kde bývá největší mráz, největší tma, ale ponejvíce v Německu a snad i na celém světě kvůli Hnojovému domu. Majitel Gustav Ginzel byl známým cestovatelem a sběratelem kuriozit. Je nejvýše položenou osadou v Jizerských horách, 862 metrů nad mořem.

Rekreační lesy Podhůra

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde nově využijí síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i lanové centrum a venkovní tělocvičnu.

Ultralehké hůlky a nerozbitná lahev. Novinky do přírody na jaro 2011

Unikátní bavlna, kterou využívali i piloti RAF. Boty, které si vybrala pro svoje členy i Horská služba ČR. To jsou jedny z tipů na letošní turistickou sezonu, doporučené redakcí magazínu www.outdoorinfo.cz. A co je hlavní, většinu těchto outdoorových novinek pořídíte do 3 000 korun.

Laviny Krkonoš a činnost Horské služby

Nová stálá expozice Informačního střediska Správy KRNAP v Obřím dole o historii a činnosti Horské služby v Krkonoších. Expozice je otevřena od začátku letní sezóny 2011.