Tipy na výlety v okrese Příbram

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Otevřené Brdy: Velké lákadlo cyklistické sezóny

Na největší tahák letošní cykloturistické sezóny aspirují v Plzeňském kraji Brdy, které se po zrušení vojenského prostoru z větší části otevřely veřejnosti. Ještě tam ale zřejmě bude chybět značení. Lidé by proto měli mít navigaci a mapu. Informovala o tom cyklistická průvodkyně Radka Žáčková spolupracující s krajem, městy i obcemi.

Radarový vrchol v Brdech: navigování letounů i sledování přeháněk

Stovky možná i tisíce lidí už navštívily od začátku roku Chráněnou krajinnou oblast Brdy, bývalý vojenský újezd. Jedním z nejfrekventovanějších míst je určitě druhý nejvyšší vrchol Brd – Praha. I když k němu nevedou žádné trasy, pojďme se tam společně vydat.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství. Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Vrchol Tok - nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Rozhledna Orlov – vyhlídka na Příbram i Svatou Horu

Spíše vyhlídka než rozhledna Orlov se nachází nad městem Příbram nedaleko vrchu Třemošná. Vzhledem ke svému umístění v nadmořské výšce 653 metrů nad mořem ve výseku mezi lesy, který Orlov vytváří, poskytuje velmi příjemný výhled východním směrem.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Z temných brdských lesů ční lovecký zámeček s pestrou minulostí

Již třetí měsíc mohou milovníci přírody a vojenské historie navštěvovat Chráněnou krajinnou oblast Brdy, kdysi zakázaný vojenský prostor. Podívali jsme se do její západní části na Rokycansku, kde nám dělala společnost divoká řeka Klabava a tisíce smrků.

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. M.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Nový Knín: město kontrastů, mlýnů, králů a knížat i Nerudovy lásky

Městečko Nový Knín, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, je ideálním výchozím místem pro putování po mlýnech na Kocábě. Některý je zaniklý, jiný vzorně upravený, další romantická zřícenina a jiný takřka na spadnutí. Podobně je to i s některými domy v obci.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová ve francouzském parku na zámku Dobříš dodnes.

Čapkova Strž má své kouzlo i v bezsněžné zimě, přístupná je celoročně

Místo, kde Karel Čapek přijímal známé osobnosti a kde napsal Válku s mloky nebo Bílou nemoc, se díky iniciativě jeho ženy Olgy Scheinpflugové stalo roku 1963 památníkem tohoto literárního velikána. Nachází se v klidné lokalitě nad rybníkem Strž v obci Stará Huť, kde Čapek prožil poslední roky života.