Tipy na výlety ve městě Plzeň

Pivovar Stod

Západočeské město Stod je jedním z těch, která kdysi dávno svým zlatavým mokem konkurovala Plzni. Místní pivo bylo vyváženo i do zahraničí až do roku 1981. Obnovená památka láká na nově otevřené muzeum vozů Porsche a VW brouků,.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Rybník Černý – Porajt

Na sever od Plzně, nedaleko obce Dolní Bělá naleznete Černý rybník, zvaný také Porajt, poklidný, masově nenavštěvovaný rybník u lesa s čistou vodou a travnatou pláží.

Gotický unikát v Plzni nabízí sportovní výkon i skvostný výhled

Katedrála svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky se může pyšnit jedním „nej“. Její věž je se svými 102,26 metru nejvyšší kostelní věží v celé republice. Vydali jsme se do interiéru kostela, kde můžeme najít jeden gotický unikát, a pochopitelně i do věže. Tam nás cestou na vyhlídku ve výšce 56 metrů čekalo 299 schodů. Kdo chce, může si koupit permanentku a výšlap opakovat třeba denně.

Místo s nadprůměrnou energií a bohatou historií se nachází v centru Plzně

Sakrální stavby v sobě mívají něco zvláštního a tajemného. Snoubí se v nich umění dávných stavitelů, sochařů a malířů s něčím lehce nadpozemským a smysly těžko uchopitelným. Nejinak tomu je i v případě františkánského kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni.

Kostel Všech svatých na Roudné

Kostel Všech svatých je cennou ukázkou vyspělé gotiky doby Václava IV., vykazující vlivy svatovítské huti. Obklopen jedním z nejstarších plzeňských hřbitovů s dochovaným souborem dobových náhrobků.

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Od Šídlovského rybníka kolem Petrovské díry na Kolomaznou pec. Procházka severem Plzně

Pro místní samozřejmost, pro přespolní radostné překvapení. Severní okraj západočeské metropole má nádherné a využívané okolí. Nejen Velký Bolevecký rybník s proslulou pláží a kempem Ostende, využívaný ke koupání a vodním sportům. Ale i na druhé straně za silnicí vedoucí na Most je prima místo na relax.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Údolí Merán v Plzni

Severní okraj Plzně skrývá údolí Merán neboli údolí bezejmenného přítoku Boleveckého potoka. Samotný název údolí je nejspíše inspirován italským letoviskem Merano. Ve svahu nad východní části údolí se nachází přírodní památka Doubí.

Industriální stezka Plzní

Industriální stezka propojuje technické zajímavosti v Plzni a okolí. Jedná se o místa, která patří k průmyslovým klenotům města, ať už se jedná o architekturu nebo významné podniky. Místa, kam vás stezka zavede zabaví nejen fanoušky architektury, ale i rodiny s dětmi.

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.

Lobezský park v Plzni

Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí po ukončení těžby zarostlo a bylo zdevastováno. V roce 2018 park prošel celkovou obnovou podle projektu Tomáše Rákose. Kromě opravy cest byla citlivě upravena zeleň a byl doplněn také parkový mobiliář.