Zámky ve městě Praha

Kam o víkendu s dětmi: Staňte se detektivy, vyrazte do zoo po zavíračce

Bohatý program vás čeká o druhém červencovém víkendu. S dětmi můžete vyrazit na řadu tematických kostýmovaných prohlídek na hradech a zámcích. Na Chvalském zámku v Praze budete coby detektivové odkrývat tajemný příběh. Po zavírací době se ale můžete vypravit i do ústecké zoo, kde se dozvíte, co dělají zvířata, když zmizí davy návštěvníků.

Tipy na víkend: Zaběhněte půlmaraton, vyrazte do divadla

Po sezoně hlavně lyžařských závodů nastává opět doba těch běžeckých. V Praze můžete vyrazit rovnou na půlmaraton a zjistit, zda se vám přes zimu podařilo udržet kondici. Za kulturou se můžete vydat třeba na divadelní festivaly v Táboře či Napajedlech, za filmy zase na zámek Kynžvart.

Roztocký zámek na okraji Prahy je ideálním cílem poznání nedávné historie

Metropole je obklopena řadou zámečků a tvrzí, některé jsou v havarijním stavu. Jiné zkáze unikly a slouží jako soukromé objekty, školy, nebo je využívají státní instituce coby muzejní objekty. Taková je i bývalá vodní tvrz v Roztokách u Prahy.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte vánoční tradice ve skanzenu, svezte se párou

Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.

Kam o víkendu s dětmi: Za strašidly, na lidový jarmark nebo hrát deskovky

Blíží se Halloween a dušičky. Na mnoha místech už začínají duchové a strašidla vylézat z podsvětí a vy se s nimi můžete setkat třeba v pražském Kunratickém lese nebo na zámku v Nelahozevsi či hradě Hukvaldy. O víkendu se koná také celá řada řemeslných jarmarků. A v Praze proběhne i největší svátek milovníků deskových a karetních her Deskohraní.

Tipy na víkend: Vyrazte na hody. Zvěřinové, jablečné nebo česnekové

Třetí zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla. Mlsouni si mohou vybírat z opravdu pestré škály food festivalů a kulinářských slavností. Vyrazit lze třeba na jablečné pochoutky na zámek ve Ctěnicích nebo zvěřinové hody v Klokočné. Jídlo pak doplňují vinobraní, která se konají napříč celou zemí, třeba na Pražském hradě nebo na Kunětické hoře.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte zdarma Národní muzeum, vydejte se do pohádky

O druhém dubnovém víkendu je největší akcí oslava 200. výročí založení Národního muzea. Díky tomu se zdarma zpřístupní mnoho objektů, které pod tuto instituci spadají. Navštívit ale můžete i několik rodinných závodů nebo se vydat za historií a pohádkami na hrady a zámky.

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Kam o víkendu s dětmi: Postavte si město z lega, navštivte dobu kamennou

Oslavy svátku svatého Martina dominují akcím, které se o víkendu konají. Pokud byste si s dětmi ale chtěli najít poněkud jiný program, vyrazte v Praze třeba do galerie DOX, kde si můžete z lega postavit město. Nabízí se také řada historických akcí, například prohlídka zámku s princeznou v Mníšku pod Brdy nebo návštěva doby kamenné.

Výzdoba schodiště barokního zámku dala vzniknout jménu pražské Troje

Osada známá Horní Ovenec změnila po stavbě šternberského zámku jméno na Troju. Jeden z nejhezčích českých barokních zámků vznikl jako letní rodové sídlo v 17. století. Obrovská vila s parkem a dříve i vinicí, patřící nyní do botanické zahrady, byla letním sídlem V. V. Šternberka a jeho choti Kláry.

Zámeček Hanspaulka

Podle zámečku byla pojmenována celá pražská čtvrť. Barokně - rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu byl postaven Janem Paulem Hippmannem v roce 1773.

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla.

Zámeček Jabloňka v Troji

Stavba z konce 18. století na obdélném půdorysu je situovaná do svahu. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve zhruba během 70. let 20. století se vžil název „Jablůňka“.

Zámek Hostavice

Nejcennější památkou Hostavic je zámek uprostřed zámeckého parku, poměrně novodobá stavba z 19. století. Hostavice jsou pražskou čtvrtí položenou uprostřed přírody, nachází se přímo na okraji přírodního parku Klánovice – Čihadla.

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.