Hrady ve městě Praha

Zbořený Kostelec okouzlil i Máchu. Od ruiny jsou krásné výhledy na Sázavu

Zbořený Kostelec leží jen nedaleko od Prahy a jeho zajímavostí je zřícenina stejnojmenného hradu. Ta v minulosti učarovala i Karlu Hynku Máchovi, který ji nejen nakreslil, ale nechal se inspirovat i místním příběhem o dívce z Týnce. Tak vznikla povídka Márinka, která čtenáře přenese do půvabného Posázaví, kam jsme se vydali i my.

Nejmladší český hrad leží kousek za Prahou. Vznikl teprve počátkem milénia

Přáli jste si někdy mít svůj vlastní hrad? Přesně takovéto přání nejen měla, ale rovnou si ho i splnila rodina z obce Červený Újezd, jež se nachází nedaleko Prahy. Stavba vznikla v místech bývalého mírně bažinatého pole teprve mezi lety 2001–2002 a jde tedy o nejmladší hrad v České republice. Sídlí v něm Muzeum českého venkova, ale najdete tu i skanzen nebo dobovou krčmu.

Z pražské Královské zahrady se dostaly první tulipány do Holandska

Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.

Loretánské zvonky lákají na prohlídku pokladů nezměrné ceny

Trochu zapadlý pod mohutným masivem Černínského paláce stojí nádherný komplex barokních staveb, proslulá pražská Loreta. Je po Hradě dalším architektonickým skvostem Hradčan, kde je soustředěno mnoho paláců i měšťanských domů. Zastřešenou chodbou je areál spojen s klášterem kapucínů, kteří Loretu spravují. Průjezdem se dostanete na Nový svět, další z hradčanských skvostů.

Brandýský zámek měli rádi králové i císaři

Dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je doslova našlapáno památkami. Jednou z nich, trochu opomíjenou, je brandýský zámek, který vznikl v 16. století renesanční přestavbou z gotického hradu. Vzhledem k blízkosti Prahy a rozsáhlým loveckým revírům, hlavně vysoké, si ho oblíbili Habsburkové.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Záchrana kdysi mocného moravského hradu Lukova přišla od Brontosaurů

Jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, Lukov nedaleko Zlína, byl po prohrané šarvátce na pražské Bílé hoře opěrným bodem moravských protestantů. Zbyly z něj jen ruiny, ale od 80. let minulého století se opět probouzí, aby připomenul svou slavnou minulost.

Kam o víkendu s dětmi: Ochutnejte jablečné dobroty, projeďte se vláčkem

Ochutnejte plody podzimu během akcí druhého říjnového víkendu. Vyrazte na jablečné dobroty v Praze nebo na dýňové pochoutky na zámku Lysice. Sladké bude hrát prim i během cukrových slavností v Dobrovických muzeích. Pokud se ale s dětmi nechcete jen cpát, projeďte se po úzkorozchodné dráze, pusťte si draka nebo se zúčastněte bitvy o hrad.

Túry a půjčovna veteránských motorek Československa

Zažijte Prahu, okolní hrady či venkov jinak. Usedněte na legendární Pionýry, svezte se ve Velorexu či v sajdkáře motorky Ural a vyražte za krásami okolí. Ať už vás lákají komentované vyjížďky či individuální pronájmy, Czechoslovakia Moto je tu pro vás.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte do bitvy, vyzkoušejte si řemesla

Veskrze v historickém duchu se ponesou akce, které se uskuteční o třetím červencovém víkendu. Vyrazit můžete na hrady za rytíři, mimo to se sami můžete zapojit do bitvy. Stejně tak si budete moci zkusit historická lidová řemesla. Zajímavý program nabídnou také dvě české zoo, v Praze se dozvíte zajímavosti o hmyzožravcích, v děčínské zase budete moci přespat.

Tipy na víkend: Vyrazte na novoroční výšlap, koncert nebo výstavu

První letošní víkend nabídne nepřeberné množství kulturních akcí. Koná se celá řada koncertů spojených se třemi králi a koncem Vánoc, vyrazit můžete také na výstavy - například na Czech Press Photo v Praze. Pokud prahnete po aktivním programu, nenechte si ujít některý z novoročních výšlapů, třeba na hrad Helfštýn.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte vánoční tradice ve skanzenu, svezte se párou

Vánoce už skutečně klepou na dveře. Než přijdou, zjistěte, jak slavili advent naši předci. Zamířit můžete do skanzenu nebo na hrady a zámky. Součástí akcí jsou tak tvořivé dílny, v nichž si s dětmi můžete vyrobit pěkné drobnosti jako dárek pod stromeček. Z Prahy můžete vyrazit na nostalgické jízdy parním vlakem směrem na Křivoklát.

Tipy na víkend: Vyrazte na závody, ochutnejte plody podzimu

První říjnový víkend se ponese mimo jiné ve znamení pohybu. Na běžecké závody můžete vyrazit v Praze, u Liberce i moravského hradu Veveří. Pokud ale začínáte propadat podzimní únavě a stagnaci, možná vezmete zavděk spíše kulinářskými akcemi. Například v Borovanech se budou ochutnávat plody podzimu, v Biskupicích se zase zahřejete koštováním pálenky.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte sporty nebo vyrazte na hrady

Léto se ještě nevzdává a toho je třeba využít. Vyrazte strávit odpoledne na pražskou Ladronku, kde si s dětmi můžete vyzkoušet nejrůznější obvyklé i neobvyklé sportovní aktivity. Za sportem můžete vyrazit také do teplického centra Olympia. Pokud dáváte přednost historii, na řadě hradů se konají akce, které vás zavedou mezi indiány, do středověku či období první republiky.