Středočeský kraj

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Pěkně zachovalý 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt naleznete u Kutné Hory, v polovině cesty mezi ulicí Na Bylance a obcí Škvárnovna.

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz na Labské stezce mezi Poděbrady a Kolínem slouží cyklistům a pěším turistům. Funguje zpravidla od května do října.

Kam o víkendu s dětmi: Projeďte se párou, vyrazte do skanzenu

O druhém květnovém víkendu můžete s dětmi vyrazit na výlet parním vlakem. Pojede se z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde se nachází železniční muzeum. Tematický program se uskuteční například ve skanzenech v Zubrnicích, Příkazích či na Veselém kopci, kde se seznámíte s řemesly a lidovými tradicemi. V Kolíně zas můžete přihlížet historické bitvě.

Tipy na víkend: Vyrazte na food festivaly nebo na závody

Víkend slibuje řadu kulturních akcí, ale na své si přijdou hlavně milovníci jídla. Ti mohou vyrazit ochutnávat street food na festival v Praze, v Hostíně si zase pochutnají na chřestu a v Plzni na polévkách. Za pohybem můžete vyrazit na Monínec nebo do Ústí nad Labem či do Liberce, kde se konají různé závody.

Vltava mezi Novou Pecí a Českými Budějovicemi je rájem vodních sportů a říční turistiky

Vltava mezi Novou Pecí na hraně vzdutí Lipenské přehrady a Českými Budějovicemi je jednou z turisticky nejfrekventovanějších lokalit v jihočeské části toku nejdelší české řeky. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen rychlým rozvojem turistické infrastruktury a služeb.

Knihtiskárna - Muzeum Kutná Hora

Rádi vás přivítáme v zážitkové expozici historie knihtisku. V naší expozici nenajdete nápisy nesahat! Nikde žádné ohrádky, ani šňůry. Nabízíme zážitkové prohlídky, skupinové workshopy a tvůrčí semináře pro děti i dospělé! Řadu exponátů si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Tipy na víkend: Za růžovými víny, na turistický pochod či maraton

První květnový víkend bude přát sportovcům i milovníkům jídla. V Praze se koná maraton, proběhnout se můžete také v Olomouci. Cyklisté mohou vyrazit na zahájení cyklosezony nedaleko Frýdku-Místku. Gastronomické speciality ochutnáte v Hradci Králové a růžová vína budou hrát prim v Poděbradech a na zámku Zbiroh.

Vltava skýtá plno zážitků už od svého pramene

Řeka Vltava je cenným tuzemským přírodním dědictvím a už od svého pramene také významným turistickým cílem s velkým potenciálem zejména pro Jihočeský kraj. Už vlastní návštěva Šumavy podél horního toku Vltavy od Kvildy po Novou Pec na hraně vzdutí Lipenské přehrady je pro každého obrovským zážitkem.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel

NPR Čtvrtě na Loučeňsku nedaleko městečka Mcely je chráněna z důvodu pestré mozaiky lesních typů a růstem vzácné květeny. Patří sem například bledule jarní či kruštík drobnolistý. Ze živočichů zde můžete pozorovat skokana štíhlého či ještěrku obecnou.

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.

Vstupte do otevřených bran nymburských památek

Po celý duben se členská města Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska připojují u příležitosti Mezinárodního dne památek k akci Brány památek dokořán. Staroslavné město Nymburk je otevře v neděli 7. dubna.

Přírodní památka Třebichovická olšinka

Podmáčená louka a bažinatá olšina nedaleko Kladna zjara bohatě rozkvétá ohroženou bledulí jarní. Ve vlhčích částech se hojně vyskytuje nachově kvetoucí prstnatec májový, v sušších pak chráněná kapradina hadilka obecná.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Do jihočeských Athén a k mlýnům na Blanici je to od Protivína jen kousek

Malá a zdánlivě nenápadná obec Heřmaň tento ušlechtilý přídomek získala v dobách, kde zde žil filmový režisér Václav Krška, mlýny Benešovský a Červený mají s filmem také mnoho společného, na hřbitově odpočívá i známý básník, zde narozený, okolí je ideální i pro cykloturistiku…