Šumava

Odehrála se na Šumavě krvavá bitva?

Podkovy, ostruhy, části zbraní a především lidské kosti. To vše se prý v minulosti nacházelo na jednom méně známém místě Šumavy.

Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy

Znovuzrození zchátralé křížové cesty byla myšlenka volarských patriotů, jmenovitě se jednalo o pány ing. Martina Jandu, Petra Čmerdu, Romana Kozáka a Stanislav Haladeje. S nadšením místních i nutnou finanční i další sponzorskou podporou došlo k její obnově a dnes se jí mohou kochat turisté i místní.

Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.

Mráz a sníh vytváří na Šumavě tu pravou zimní atmosféru

Kdo v těchto dnech zavítá na Šumavu, rozhodně neprohloupí. Dostatek sněhu, zamrzající řeky a sluneční paprsky dělají z tohoto pohoří ledové království.

Vánoční atmosféra na Šumavě

Vánoční svátky nemusí být jen o nakupování, stresu, shánění dárků a přejídání. Stačí se na chvíli zastavit a zavítat třeba na Šumavu.

Místo, kde byl postřelen Král Šumavy, turistické trasy sice míjejí, je ale snadno k nalezení

Jedná se o lokalitu mezi obcemi Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. V květnu 1950 zde unikl legendární postřelený převaděč Kilián svým pronásledovatelům. Bizarní viklan Pivní hrnec je s tímto místem spojen stejně jako louka u Teplé Vltavy pod tímto pradávným strážním místem.

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

K čemu mohla na Šumavě sloužit podivná kamenná stavba?

Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.

Šumava se ponořila do zimní atmosféry, ocenili ji i běžkaři

Stromy ohýbající se pod tíhou sněhu, zaváté a místy zledovatělé silnice, první běžkaři. Tak o víkendu vypadaly šumavské kopce.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Dříve zakázaný rybník Olšina láká stále víc návštěvníků

Šumava už dávno není bohem zapomenutým krajem, jak ji popisoval v románech Karel Klostermann. I přes vpád, ne vždy žádoucí, civilizace najdete mnoho míst, která jsou takřka nedotčená, a tedy přímo panenská. Jedním z nich je region rybníku Olšina, donedávna náležející k vojenskému prostoru Boletice.

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Modravské slatě - zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.