Hory v pohoří Šumava

Nové Údolí je nádherný kousek Šumavy na konci světa

Tady se musel zastavit Anděl Páně při putování zemskou marností. Zeleň lesů se ve valérech přetavuje v zeleň horských luk, Studená Vltava protékající hranicí mezi Čechami a Bavorskem je průzračná, ve dně narezlá, voda se protahuje po železité hornině.

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko (též Jezírko U pralesa) je splavovací nádrž. Nachází se na Kaplickém potoce, na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 m.

Krajem zaniklých šumavských obcí, mlýnů, starých hřbitovů a studní

Malebná krajina horního toku Blanice jen v okolí Blažejovic je hotovým rájem pro milovníky přírody a vzpomínek na časy, kdy Šumava byla plná sklářských hutí, mlýnů, i bezproblémového soužití příhraničních národů. I zde, stejně jako na celé Šumavě, najdeme několik připomínek po válce zaniklých obcí.

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

Létající ryby na Šumavě se již brzy předvedou návštěvníkům

Kousek od Borových Lad, po silnici vedoucí na Knížecí pláně, se nachází areál pstruhové líhně, provozované Správou NP a CHKO Šumava. I když je známá pod názvem pstruhová, odchovávají se zde další druhy ryb, navázaných na potřebu čisté proudící vody.

Obnovená Liščí bouda v zaniklém Kristiánově, který armáda zapálila před vstupem wehrmachtu

Slávu českého skla dostali do povědomí světa šumavští hutníci. Majitel panství v Jizerských horách hrabě Kristian Clam-Gallas si uvědomil, že má stejné podmínky. Domluvil se se sklářem Johanem Leopoldem Riedlem na založení huti. Sklářská osada vznikla v roce 1775 a dostala jméno po svém dobrodinci.

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály ( 789 m.n.m.) najdete jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.

Minipivovar Pekárna Kvilda

Minipivovar byl založen v roce 2011 na křižovatce turistických, lyžařských a cyklistických cest v srdci Šumavy. Je součástí vyhlášené Pekárny Kvilda.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem - v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem zřídila rodina Nuskových a najdete zde přes 1300 exponátů.

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 - 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Přírodní památka Loreta na Šumavě

Jedná se o bývalou štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Štola byla vyražena v roce 1889, v roce 1910 byla těžba ukončena. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka v délce 5,6 km seznamuje s životem, výskytem a historií tetřeva na Železnorudsku, který je u nás celoročně chráněn. Stezka má 5 zastavení, které vás seznámí s tetřevem a jeho životem v místních lesích - v České republice se v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.

V Železné Rudě se otevře nová stezka věnovaná fauně a flóře

Nová turistická Hadí stezka, která se bude věnovat zejména místním rostlinám a živočichům, se otevře příští rok v šumavském středisku Železná Ruda. Necelé tři kilometry dlouhá cesta povede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotová má být do konce května 2018. Řekl to železnorudský starosta Michal Šnebergr. Během roku město připraví pro turisty i další stezky.