Hory v pohoří Šumava

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Dříve zakázaný rybník Olšina láká stále víc návštěvníků

Šumava už dávno není bohem zapomenutým krajem, jak ji popisoval v románech Karel Klostermann. I přes vpád, ne vždy žádoucí, civilizace najdete mnoho míst, která jsou takřka nedotčená, a tedy přímo panenská. Jedním z nich je region rybníku Olšina, donedávna náležející k vojenskému prostoru Boletice.

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Modravské slatě - zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Klíčová místa Šumavy spojuje mostek

Turistům, kteří tráví dovolenou na Šumavě, usnadňuje cesty nový mostek přes řeku Vydru. Ten totiž propojuje kemp Antýgl nedaleko Rokyty a jednu z nejnavštěvovanějších technických památek – Vchynicko-tetovský kanál, včetně informačního střediska Správy Národního parku Šumava na Rokytě.

Černohorský močál: černé tůně, jež uspokojí srdce všech melancholiků

Rašeliniště, kterým se na Šumavě říká slatě, leží v první zóně našeho největšího národního parku. Správa parku do těchto míst organizuje výpravy s průvodcem, který umožní poznat život v místech, kde člověk nijak nezasahuje. Navštívit Černohorský močál lze i jako dobrovolník a pomoci s jeho opravou.

České bunkry pomohly Němcům při odrážení útoku Američanů u Soumarského mostu

Nebylo to poprvé, kdy nacisté využili proti protivníkovi československá předválečná opevnění. Na severní Moravě se v nich bránili mezi Opavou a Ostravou velmi zuřivě. Také na západě Čech, na Šumavě se na nich na chvíli zachytili.

Fascinující pohled na Šumavu z Jezerní stěny

Nad Černým jezerem se zvedá stěna do výše až 336 metrů. V minulosti zde byla rozhledna, ale i přísně střežené pásmo.

Offpark Modrava - lanové parky

Protáhněte si tělo a prověřte svou lezeckou dovednost v lanovém parku na Modravě, v srdci šumavské přírody.

Kostkoland - největší česká Legoherna a muzeum lega v Praze

Prostor větší než 1 000 m² nabízí propojení herny se sta tisíci kostiček a muzeum s více než stovkou modelů. Návštěvníci uvidí například Staroměstskou radnici, veterána Škoda 860 Cabriolet z prvorepublikového období, šumavský hrad Kašperk nebo oblíbené filmové ukázky.

Tipy na víkend: Plazení se v bahně, skákání přes překážky nebo festival syrového jídla

První červnový víkend přeje především sportovcům a odvážlivcům. Pokud vás nezaujme pražský The Color Run, možná si budete chtít vyběhnout šumavský vrchol s profesionálním maratoncem. Klidnější povahy mohou navštívit třeba RawFest nebo degustaci vín v Litoměřicích.

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Malý Olymp v Šumavském podhůří skrývá silné magické síly

Ponořená mezi vzrostlými stromy působí na příchozí antická předsíň ústřední kaple křížové cesty v Česticích jako z jiného světa. V době svého vzniku se tyčila nad městysem na holém vrchu, zdaleka viditelná. Čestický zámek je pečlivě opravený, sídlí v něm obecní úřad, knihovna a malé regionální muzeum.

Kolem Chalupské slati převáděl a pašoval pověstný Kilian, král Šumavy

A jitra jsou zde tichá, zrovna jako v sovětském válečném dramatu. Rána na Chalupské slati u Borových Lad jsou jedinečná, jedno z nejhezčích míst Šumavy má ale působivou atmosféru v každé době. I když se na podzim setmí a z okolních lesů se ozývá táhle hluboké bučení roztoužených jelenů.

Prameniště Blanice: lokalita ohrožené perlorodky říční bude na jeden den mimořádně přístupná

Jedna z perel Šumavy, běžně nepřístupné prameniště Blanice ve vojenském újezdu Boletice, bude v sobotu 14. května mimořádně otevřené pro omezenou skupinu návštěvníků. Prohlídku nabízejí Vojenské lesy a statky v rámci Týdne lesů. Exkurze bude spojena s výstupem na Knížecí stolec, možná uvidíte i Alpy.