Jihočeský kraj

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Kbílský dolmen

Tři kamenné bloky u Švejcarovy Lhoty na Strakonicku připomínají dolmen – velký kamenný stůl vytvořený lidmi v dávnověku. Pravděpodobně však vznikl přírodní cestou, zvětráváním a zřícením skal.

Osvětlená cyklostezka ve Veselí nad Lužnicí

Ve Veselí nad Lužnicí se lze projet na kole i in-line bruslích po cyklostezce, která vede od železniční zastávky směrem na Horusice. Úsek je dlouhý 1,1 kilometru a za tmy je osvětlena.

Rozhledna Vysoký Kamýk

Nově zrekonstruovaná rozhledna měří 46 metrů. Uvidíte vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.

Plavba hausbotem po řece z Hluboké nad Vltavou

Staňte se na pár dní kapitánem – půjčte si obytnou loď bez kapitánských zkoušek! Lodě jsou velmi komfortní, mají prostornou kajutu, kuchyň, koupelnu se sprchou a WC, terasu s místem pro opalování a velkorysou palubu, to vše s výhledem na zámek Hluboká. Zažijte plavbu bez obav z Budějic až na Orlík!

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. Světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.

Vltava u Blanského lesa a Domoradické skály u Českého Krumlova

Domoradické skály se nacházejí nedaleko Českého Krumlova u obce Přísečná. Jsou součástí Přírodní památky Vltava u Blanského lesa a oblíbili si je nejen okolo projíždějící vodáci, ale především milovníci skalního lezení.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

V Chlumu u Třeboně měl své zámecké sídlo zavražděný následník císařského trůnu

Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků přibližně 12 kilometrů od Třeboně. Městys leží u rybníka Hejtman nedaleko česko-rakouské hranice, kde najdete i bývalé zámecké sídlo Františka Ferdinand d’Este, které se stalo od roku 1925 vyhledávaným letoviskem.

Tvrz Tichá přežila pokus o odstřelení, teď je turistickým lákadlem

Po dvanácti letech rekonstrukce se u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku otevřela veřejnosti unikátní historická památka - tvrz Tichá. Její hradní věž je vysoká 28 metrů a je nejjižnější hradní vyhlídkou v České republice. Z věže jsou naprosto jedinečné výhledy jak na Šumavu, tak na Novohradské hory.

Rozhledna láká k Lipnu tisíce turistů

Novou atrakcí Lipenska je 37 metrů vysoká rozhledna na hřebenu návrší Dobrá Voda nedaleko Horní Plané. Je otevřená od listopadu loňského roku a od té doby přilákala už tisíce turistů. Ti se kochají pohledem i pořizují panoramatické snímky krajiny. Novou dominantu si pochvalují i místní podnikatelé.

Naučná stezka Olšina na Šumavě je po vydatných deštích pod vodou

Naučná stezka Olšina, která je jednou z nejoblíbenějších turistických tras na Šumavě, bude minimálně až do pátku 8. července mimo provoz. Oznámily to Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou provozovatelem této návštěvnické trasy. Důvodem je vysoký stav vody po aktuálních deštích, které stezku zatopily a poškodily.

Zámecká vodárna na Hluboké

Zámecká vodárna v Hluboké nad Vltavou zásobuje zámecké kašny i zahradu užitkovou vodou je historickou stavbou z poloviny 16. století. Vodní čerpadla pohánějí Francisovy turbíny, které jsou upevněny na dřevěných konstrukcích. Během let 2021 až 2022 prošla důkladnou obnovou.

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně

U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.